تشدید مناقشات بین ترکیه و یونان بر سر منابع دریای مدیترانه

به گزارش مجله مستانه، یک روزنامه آلمانی در گزارشی به ایجاد خطر درگیری مسلحانه بین ترکیه و یونان در جریان مناقشات بر سر منابع نفت و گاز دریای مدیترانه اطلاع داد.

تشدید مناقشات بین ترکیه و یونان بر سر منابع دریای مدیترانه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس سایتونگ آلمان در مطلبی نوشت: بین یونان و متحد وی در ناتو یعنی ترکیه خطر یک درگیری مسلحانه ایجاد شده است.

آنجلوس سیریگوس، از نمایندگان حزب حاکم دموکراسی نوین در یونان در این باره گفته است که ما این مسئله که ترکیه حقوق ما را نقض کند تحمل نمی کنیم. نیروی دریایی ما در حالت آماده باش است.

از طرف دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این گونه رفتارهای دولت یونان را یک رسوایی نامیده است.

دلیل این گونه تنش ها اختلافات درباره حق استفاده از منابع گاز و نفت در شرق دریای مدیترانه است.

دریای مدیترانه دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن بعضی کشورهای اروپا، جنوب کشورهای آفریقایی و شرق آن ترکیه و شام قرار دارند. 23 کشور دارای ساحل در دریای مدیترانه هستند.

آنکارا و دولت وفاق ملی لیبی چندی پیش توافقی در زمینه امنیتی، همکاری های نظامی و محدود کردن مناطق نفوذ دریایی را امضا کردند. به گفته وزیر امور خارجه ترکیه این توافق باید از حقوق آنکارا در بخش شرقی دریای مدیترانه حمایت نموده و شرایطی را ایجاد کند که کشورش بتواند سهم منصفانه ای را از منابع آنجا دریافت کند.

آتن این توافق را معتبر نمی داند. کشور مصر هم حقوق خود را تحت تاثیر این توافق در معرض خطر می بیند.

در مرکز این مناقشات بهره برداری از منابع گازی اطراف قبرس واقع شده است. از نظر قبرس منطقه دریایی در فاصله 200 مایلی از این جزیره جزو منطقه انحصاری این کشور است. اما ترکیه بر این عقیده است که قبرس به عنوان یک جزیره نمی تواند ادعای منطقه مالی انحصاری کند.

به همین دلیل، مصر، یونان و قبرس با صدور بیانیه مشترکی توافق ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی در خصوص حریم دریایی خود در دریای مدیترانه را بی اثر خواندند.

ترکیه مدتهاست که سهمی از منابع گازی در شرق دریای مدیترانه را درخواست می نماید. با وجود مخالفت های دولت یونان و قبرس آنکارا چندین بار کشتی های ویژه خود را برای حفاری به منطقه ای در اطراف قبرس فرستاده است.

اردوغان با توافق خود با لیبی می خواهد به زعم خود به انزوای ترکیه در دریای مدیترانه انتها دهد.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در واکنش به توافق بین لیبی و ترکیه خواهان انسجام اتحادیه اروپا و ناتو در برابر این توافق غیر قانونی شده است. البته اتحادیه اروپا و ناتو تمایلی برای دخالت در این مناقشات ندارند و تا به حال موضع گیری جدی در این باره نداشته اند.

هفته گذشته وزیر دفاع یونان در جریان مناقشات در این باره در مصاحبه با یک رسانه این کشور گفت که ما خود را برای همه اتفاقات آماده می کنیم. ما منتظر نمی مانیم که کسی به یاری ما بیاید. ما خود به تنهایی اقدام می کنیم.

ترکیه اعلام نموده است با وجود اعتراضات بعضی کشورهای اروپایی و عربی، به اجرای تواقفنامه اش با طرابلس پایبند است و به محض اینکه مجلس های دو کشور آن را تصویب کند، عملیات اکتشاف نفت و گاز را در شرق دریای مدیترانه آغاز خواهد نمود .

مجلس ترکیه اواخر هفته گذشته توافقنامه آنکارا طرابلس را تصویب کرد و نمایندگان مجلس لیبی که در طرابلس حضور دارند، دیروز با انتشار بیانیه ای از این توافقنامه حمایت نموده اند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 513

به "تشدید مناقشات بین ترکیه و یونان بر سر منابع دریای مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید مناقشات بین ترکیه و یونان بر سر منابع دریای مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید