تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزایش یافت

به گزارش مجله مستانه، تهران (پانا) - تورم ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه امسال نسبت به شهریور امسال 4.7 درصد افزایش داشته است.

تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزایش یافت

به گزارش مرکز آمار، در مهرماه 1400 شاخص قیمت مسکن در شهر تهران (بر اساس ماه پایه فروردین 1395) به عدد 778.6 رسیده که نسبت به ماه قبل (752.6)، 3.5 درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه ای

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1400 به عدد 22.4 درصد رسیده است؛ یعنی باید خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به مهر 1399، بطور میانه 22.4 درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (23.8)، حدود 1.4 واحد درصد کاهش یافته است.

افزایش تورم ماهانه

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می باشد که در مهر ماه 1400 این اطلاع به عدد 3.5 درصد رسیده است. تورم ماهانه مهر در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (1.2- درصد)، 4.7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم سالانه مهر ماه 1400 املاک مسکونی شهر تهران به عدد 59.3 درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (67.3)، 8.0 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

گفتنی است؛ جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی، شاخص قیمت نسبت به میانه قیمت، تغییرات قیمت ها را بهتر نشان می دهد. زیرا مشخصات واحدهای فروش رفته در دوره های مختلف می توانند تغییرات زیادی داشته باشند که در محاسبه میانه قیمت قابل شناسایی نمی باشند. به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت میانه قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود. شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می کند و اثر تغییرات کیفی در طول دوره های مختلف را از بین می برد، بنابراین با وجود این که میانه قیمت املاک مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس تر است. با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفی در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق تر از تغییرات روش میانه قیمت است.

برای متن گزارش کلیک کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1751

به "تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید