توسعه اقتصادی و اشتغال با حمایت از صنایع دستی

به گزارش مجله مستانه، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در آیین افتتاح جشنواره ملی فرهنگ اقوام از نگاه ویژه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان لرستان خبر داد.

توسعه اقتصادی و اشتغال با حمایت از صنایع دستی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، مراسم افتتاحیه جشنواره فرهنگ اقوام بعدازظهر امروز جمعه 17 آبان 1398، با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، سیدموسی خادمی استاندار سیدامین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مدیران استان لرستان برگزار شد.

پویا محمودیان در این مراسم گفت: دارا بودن بیش از 2474 اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند خود به تنهایی برای اعتبار بخشیدن به استان زرخیز لرستان کفایت می کند.

او گفت: داشتن جاذبه های بی نظیر گردشگری، 52 رشته فعال صنایع دستی، 32 اثر هنری دارای نشان ملی، هشت اثر دارای نشان اصالت اشیا و در کنار آن انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو، نشان از وجود تمامی ظرفیت ها در لرستان دارد که این استان را به این لحاظ متمایز نموده است.

محمودیان در ادامه عنوان کرد: وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تأکید بسیاری بر توجه به استان های غرب کشور به خصوص لرستان به جهت داشتن منابع غنی در سه حوزه آثار تاریخی، ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی دارد و معتقد است این استان ها مستعد توسعه اقتصادی به لحاظ دارا بودن این منابع هستند.

او بیان نمود: اولین جشنواره فرهنگ اقوام کشور در لرستان با بهره گیری از ظرفیت ها بسیار با قدرت برگزار شده و این موضوع نشان از توانایی و قابلیت لرستان برای برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی دارد. برپایی سیاه چادرها، غرفه های صنایع دستی و اجرای موسیقی محلی بر زیبایی های این جشنواره اضافه نموده است.

معاون صنایع دستی کشور ضمن اشاره به تاثیر مهم صنایع دستی بر اقتصاد و اشتغال به خصوص اشتغال بانوان لرستانی گفت: در سال مزین شده به نام رونق تولید، با حمایت از صنایع دستی و صنعتگران می توان در توسعه اقتصادی و به تبع آن اشتغال نیروی کار موثر باشیم.

او در انتها گفت: در بازدیدهای به عمل آمده از کارگاه های صنایع دستی شهرهای بروجرد و خرم آباد طی روز گذشته و امروز، وضعیت این کارگاه ها مناسب ارزیابی شد که نشان از اهتمام هنرمندان لرستانی به صنایع دستی دارد و این مهم با حمایت مسئولان به توسعه اقتصادی و اشتغال خواهد انجامید.

جشنواره فرهنگ اقوام، موجب همدلی مردم ایران

سیدموسی خادمی استاندار لرستان نیز در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگ اقوام گفت: اقوام در این قبیل جشنواره ها بهتر همدیگر را می شناسند، ظرفیت ها شناخته می شود و در نهایت موجب شکوفایی اقتصادی می شود.

او افزود: برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها فرصتی مناسب برای بالا بردن روحیه نشاط در جامعه است و مسئولان به این مهم توجه داشته باشند.

خادمی گفت: مسئولان لرستان باید از تمامی ظرفیت های استان برای برگزاری این جشنواره به بهترین نحو استفاده کنند.

او در ادامه بیان نمود: صنایع دستی و گردشگری علاوه بر جنبه های فرهنگی می توانند گام هایی مهم در توسعه اقتصادی استان لرستان بردارند و موجب شکوفایی اقتصادی شوند.

استاندار لرستان در انتها گفت: این گونه جشنواره ها باعث معرفی صنایع دستی سایر استان های کشور می شود و با حضور بخش خصوصی در این قبیل جشنواره ها، می توان استعداد نهفته در حوزه صنایع دستی را به عاملی برای توسعه اقتصادی مبدل کرد.

جشنواره ای با هدف ایجاد نشاط

سیدامین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان نیز ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: جشنواره فرهنگ اقوام مصادف با ماه مبارک ربیع الاول، در راستای اجرای وظایف محوله و به تبع آن با هدف ایجاد نشاط، این اداره کل را بر آن داشت استان لرستان را به عنوان مرکز برگزاری جشنواره استان ها در غرب کشور انتخاب و در طول پنج روز میزبان استان های کشور باشیم.

او افزود: این جشنواره برای اولین بار در لرستان و با برپایی 80 غرفه ویژه هنرمندان صنایع دستی برگزار شد و در کنار آن 13 غرفه مخصوص تراش سنگ های قیمتی و زیورآلات ساخته دست نیز دایر شد.

قاسمی گفت: جشنواره اجرای موسیقی محلی و پایکوبی های آیینی نیز که از 15 استان کشور در این جشنواره حاضر شده اند در طول این پنج روز برگزار می شود.

او بیان نمود: حدود 20سیاه چادر از استان های مختلف کشور به منظور ترویج فرهنگ اقوام نیز در جشنواره فرهنگ اقوام برپا شده که در کنار آن شاهد پخت انواع غذاهای محلی هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در انتها به حضور ویژه روسای انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کشور در جشنواره اشاره کرد و گفت: در روز اول برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام جلسات خوبی با حضور رئیس انجمن صنفی دفاتر کشور و روسای دفاتر خدمات مسافرتی استان های شرکت کننده در جشنواره داشتیم که در این جلسه مسائل و مسائل موجود مطرح و با هم فکری و همکاری همه اعضا راه کارهای مناسبی برای رفع موانع موجود ارائه شد.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور پس از این مراسم از غرفه های استان های شرکت کننده در جشنواره ملی فرهنگ اقوام لرستان بازدید کرد.

در این بازدید که به مدت سه ساعت به طول انجامید، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بازدید از غرفه های استان های شرکت کننده در این جشنواره ضمن صحبت با هنرمندان صنایع دستی از نزدیک به بررسی مسائل و مسائل این هنرمندان صنایع دستی پرداخت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 475

به "توسعه اقتصادی و اشتغال با حمایت از صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه اقتصادی و اشتغال با حمایت از صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید