ثبت جهانی دوتار ایرانی

به گزارش مجله مستانه، پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در کلمبیا در فهرست میراث جهانی نهاده شد.

ثبت جهانی دوتار ایرانی

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو که با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در بوگوتا پایتخت کلمبیا در حال برگزاری است، پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.

این چهاردهمین پرونده میراث ناملموس ایران است که به ثبت جهانی می رسد.

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور پس از اعلام موافقت کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو با ثبت جهانی دوتار ایرانی بیان داشت: دوتار ایرانی یکی از مهم ترین و کهن ترین ابزارهای موسیقی ایرانی است که طی قرن ها در گستره پهناوری از ایران نواخته می شده و هم اکنون نیز از جمله سازهای موسیقایی معاصر ایران است.

معاون میراث فرهنگی کشور که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در اجلاس میراث جهانی ناملموس به همراه هیاتی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حضور دارد از میزبانی دولت کلمبیا، کمیته ارزیابی و اعضای کمیته بین الدولی میراث بشری ناملموس یونسکو و دبیرخانه میراث ناملموس یونسکو برای همکاری و ثبت دوتار ایرانی در فهرست معرف میراث ناملموس بشری تشکر کرد.

طالبیان اضافه نمود: ثبت جهانی دو تار با هدف دوستی، صلح و احترام بیشتر به تنوع فرهنگی و خلاقیت های بشری و حاملان سنت نواختن و ساختن دوتار ایرانی در میان اقوام مختلف انجام شده است.

مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در زمره قدیمی ترین، رایج ترین و محبوب ترین ابزار موسیقی کشور است که به شکل گسترده رواج دارد.

دوتار یکی از مهم ترین سازهای زهی- زخمه ای فولکلوریک جوامع محلی روستایی و شهری ایران است و به شکل یک کاسه از جنس چوب توت و دسته ای بلند از جنس چوب زردآلو یا گردو ساخته می گردد.

ایران پیش از این، پرونده ردیف موسیقی های ایرانی، موسیقی بخشی های خراسان و هنر ساختن و نواختن کمانچه را در حوزه موسیقی، در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت نموده بود.

48 پرونده از کشورهای مختلف در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو که از 9 تا 14 دسامبر در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می گردد، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در این اجلاس علاوه بر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو نیز حضور دارند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 547

به "ثبت جهانی دوتار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی دوتار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید