جنین 66 میلیون ساله و دست نخورده یک دایناسور در چین کشف شد

به گزارش مجله مستانه، دانشمندان روز سه شنبه از کشف جنین یک دایناسور در چین که دستکم از 66 میلیون سال پیش به جای مانده است خبر دادند.

جنین 66 میلیون ساله و دست نخورده یک دایناسور در چین کشف شد

به گفته آنها این جنین کاملا دست نخورده به جای مانده و مانند جوجه ای است که آماده خروج از تخم مرغ است.

فسیل این جوجه دایناسور که از گونه دایناسوری خاگ دزدخزندگان (Oviraptorosaurs) است در گانژوو در جنوب چین کشف شد. دانشمندان نام این جنین را اینگ لیانگ کوچولو گذاشته اند.

فیوم وایسوم ما، پژوهشگر دانشگاه بیرمنگام درباره کشف این جوجه دایناسور گفت: یکی از برترین رویان های دایناسور است که تا به امروز کشف شده است.

موقعیتی مشابه این جنین که سرش به سمت پائین بدنش رفته و پاها در دو طرف قرار گرفته است تا به امروز در میان دایناسورها مشاهده نشده بود. به گفته محققان موقعیت آن بیشتر شبیه جنین پرندگان مدرن است.

گونه خاگ دزدخزندگان از دایناسورها در خاتمه دوره کرتاسه (Cretaceous) یعنی بین 145 تا 66 میلیون سال پیش در آسیا و آمریکای شمالی زندگی می کردند.

طول جنین کشف شده که بدنش در درون تخم دایناسور خم شده است حدود 27 سانتی متر است. این در حالی است که طول تخمی که او را در خود جای داده 17 سانتی متر است. این تخم دایناسور در موزه تاریخ طبیعت سنگی اینگ لیانگ نگهداری می شود.

پژوهشگران بر این باور هستند که قدمت این تخم دایناسور به 72 تا 66 میلیون سال پیش بر می شود. به گفته آنها علت احتمالی سالم ماندن این تخم دایناسور رانش ناگهانی زمین بوده که باعث تدفین آن شده است. به این ترتیب این تخم دایناسور از دست لاشخورها و گذر ایام در امان مانده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1822

به "جنین 66 میلیون ساله و دست نخورده یک دایناسور در چین کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنین 66 میلیون ساله و دست نخورده یک دایناسور در چین کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید