در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ برای جلوگیری از وقوع سیل چه کنیم؟

به گزارش مجله مستانه، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر تالاب ها نبودند ابعاد خسارات ناشی از سیل های اخیر بیشتر می شد.

در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ برای جلوگیری از وقوع سیل چه کنیم؟

علی مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در تبادل نظر با خبرنگار ، با اشاره به اینکه تالاب ها مانعی برای ایجاد سیل های خسارت بار هستند، اظهار کرد: اگر تالاب ها نبودند ابعاد خسارات ناشی از سیل های اخیر شاید بیش از این ها می شد.

توصیه هایی هنگام وقوع سیل

وی اضافه کرد: لایروبی به موقع دریاچه ارومیه منجر شد که خسارات ناشی از سیل در آن منطقه کاسته و یا حتی هیچ خساراتی نداشته باشیم.

مریدی گفت: اگر ورودی تالاب ها مانند دریاچه ارومیه لایروبی می شد، ابعاد خسارات نیز کم می شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در فصل بهار سیلاب های سهمگینی ایجاد می شوند و برف های ارتفاعات ذوب و همراه با روان آبها به پایین دست سرزیر می شوند؛ احتمال وقوع سیل نیز افزایش پیدا می نماید.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه رها سازی آب در فصل بهار بیشتر برای کشت محصولات انجام می گردد، اظهار کرد: اگر بخواهیم آبی در تالاب باقی بماند نباید این رهارسازی ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اگر تالاب ها و رودخانه ها لایروبی می شدند خسارات سیل کاهش می یافت، توضیح داد: ورودی رودخانه های اطراف دریاچه ارومیه کاملا لایروبی شده تا آب به راحتی وارد دریاچه گردد.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر همین کار را در گرگان رود استان گلستان و یا در تالاب هورالعظیم انجام داده بودیم، خسارات تا حد زیادی کاهش پیدا می کرد.

مریدی با اشاره به اینکه کنترل سیلاب ها یکی از کارهای تالاب ها است، گفت: تالاب ها علاوه بر اینکه یک میراث زیست محیطی هستند، عامل جلوگیری از ریزگردها نیز به شمار می روند و در زمان وقوع سیلاب می توانند خدمات مفیدی ارائه دهند.

وی اضافه کرد:حوزه های اترک رود در استان گلستان بر اثر سیلاب خسارات ناچیز دیده بود و آن نیز به دلیل لایروبی رودخانه های ورودی این رود بود.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: باید بدانیم که تالاب ها به نوعی مخازن طبیعی خدادادی هستند؛ به همین دلیل نگهداری از آن ها می تواند در زمان های سیلاب یاری خوبی باشند .

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 101

به "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ برای جلوگیری از وقوع سیل چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ برای جلوگیری از وقوع سیل چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید