رهایی از اضطراب مزمن

به گزارش مجله مستانه، به گزارش زندگی امروز ، همه انسان ها به طور طبیعی در بعضی مواقع دچار اضطراب می شوند که این مساله عادی است اما اضطراب مزمن می تواند حتی زندگی فرد را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. اضطراب احساس ناخوشایندی است که می تواند به واسطه عاملی شناخته شده یا ناشناخته در انسان شکل بگیرد.

رهایی از اضطراب مزمن

گامی رو به جلو برای برطرف اضطراب

از کوشش برای یافتن راه چارهی ایده آل و بی نقص برای مقابله با اضطراب خود دست برداشته و تنها گام هایی به سوی جلو بردارید، حتی اگر این گام ها ناقص باشند. هیچ تصمیمی تا زمانی که شما اقدامی برای دستیابی به حالت اندیشه و تامل انجام دهید، اشتباه نخواهد بود.

احساسی ناخوشایند

به خود یادآوری کنید که اگر چه اضطراب احساسی ناخوشایند است اما زمانی که احساسات بر شما غلبه نموده اند، هیچ گونه خطر فیزیکی تهدیدتان نمی نماید.در هنگام اضطراب، به ویژه اختلال هراس، مردم احساس می نمایند دیگر از این مورد جان سالم به در نخواهند برد. اگرچه با شرایط جالب و سرگرم نماینده ای روبرو نیستید، اما از قلم نیاندازید خطر خاصی هم شما را تهدید نمی نماید.

شرایط را بپذیرید

هنگامی که احساس گرفتار شدن در چیزهایی را دارید که از کنترل شما خارج هستند، مانند گیر کردن در ترافیک یا خلق و خوی بد رئیس شما، این مساله را بپذیرید که چیزهای بد هم اتفاق می افتند و خود را درگیر آنها نکنید. این شرایط فوق العاده است زیرا دیگر کوشش نمی کنید تا هر چیزی را مدیریت کنید. این شرایط به نوعی شبیه زدن دکمه حذف در رایانه است.

اضطراب شرایطی زودگذر

هنگامی که به طور کامل درمانده شده اید به خود یادآوری کنید که اضطراب شرایطی زودگذر است. هنگامی که دچار استرس مزمن باشید همچون این است که در هر مسئله ای غرق شده و به ندرت شناور باقی می مانید. به خود یادآوری کنید که عوامل استرس زا دائمی نیستند و این کار می تواند آرامش فکر و انرژی مورد احتیاج برای غلبه بر مشکل و یافتن راه چاره های عملی را فراهم کند.

بگویید که می توانید انجامش دهید

اگر خود را در حالت دوم شخص قرار دهید همچون این است که تیمی از اعضای خانواده، مربیان و دیگر عزیزان به شما یادآوری می نمایند که تنها نیستید. هنگامی که می گویید من می توانم انجامش دهم ممکن است اندکی دچار استرس شوید زیرا تنها هستید، اما هنگامی که در موقعیت دوم شخص قرار می گیرید از شما خواسته می گردد تا اقدام های لازم را انجام دهید.

شما همان جایی هستید که می خواستید

واکنش استرس اغلب زمانی شروع می گردد که مردم احساس می نمایند از منابع کافی برای رسیدگی به تقاضاهای ارائه شده به آنها برخوردار نیستند. اجازه دهید این احساس از شما دور گردد و در لحظه به آرامش برسید. به خود بگویید من دقیقا همان جایی هستم که قرار بوده در این لحظه باشم.

ترس خود را شناسایی کنید

اضطراب به معنای احساس درماندگی به واسطه یک عامل استرس زا حتی زمانی اتفاق می افتد که هیچ خطر فوری شما را تهدید نمی نماید.اضطراب را می توان همچون یک زنگ هشدار آتش دانست در شرایطی که هیچ آتش سوزی وجود ندارد.با درک این مساله که احتیاجی نیست وحشت زده و مضطرب شوید می توانید خود را آرام کنید.

این یک فرصت است

به حرکتی رو به رشد فکر کنید. هر مانعی در راستا شما می تواند یک فرصت باشد.کوشش کنید مسائل خود را به اسم فرصت هایی برای یادگیری و رشد هر چه بیشتر در نظر بگیرید به جای آن که بر نتایج بالقوه منفی متمرکز شوید.

بی خوابی نداشته باشید

مساله خواب و آشفتگی فکری در کنار هم به یک معضل بی رحم تبدیل می شوند. شاید یکی از اولین علائمی که بعد از ابتلا سراغتان بیاید اختلال در خواب است. افکار اضطراب آور، خوابیدن را برای شما سخت می نماید. محرومیت از خواب شبانه موجب تقویت فعالیت های مغزی در بخش هایی از مغز می گردد که با اضطراب مرتبط هستند.

برنامه ریزی کنید

در قدم بعدی، یک جلسه 30دقیقه ای را در زمان معین برای مقابله با تمام نگرانی هایتان ترتیب دهید. سپس، وقتی اضطراب سراغ تان آمد، سعی کنید آن را تا زمان رسیدن به وقت از پیش معین شده، به تعویق بیندازید. بیشتر افراد فکر می نمایند نمی توانند رسیدگی به اضطراب را به تعویق بیندازند، اما بعد می فهمند که این کار شدنی است.

اضطراب همواره بد نیست

تحقیقات نشان می دهند افرادی که دائم نگران هستند، عملکرد بهتری در حل مسائل دارند. اما این بدان معنا نیست که می توانند از پس تمام مسائل اضطراری برآیند، بلکه می توانند با مسائل فعلی دست و پنجه نرم نمایند. گاهی اوقات نگرانی ها موثرند؛ مثلا وقتی می خواهید پیش نویس سخنرانی خود را زودتر آماده کنید یا شرایط پروازتان را دوباره چک کنید. اما بیشتر نگرانی ها خارج از کنترل ما هستند.

منبع: زندگی روز
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1646

به "رهایی از اضطراب مزمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهایی از اضطراب مزمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید