صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه بعضی ها

به گزارش مجله مستانه، تکلیف حذف دهک های بالای درآمدی برای چندمین سال متوالی، در حالی پیش روی دولت قرار گرفته است که حداقل می تواند 10 هزار میلیارد تومان از محل آن در شرایط موجود صرفه جویی کند.

صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه بعضی ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، از سال 1389 تا به امروز هر ماه مبلغ 45 هزار و 500 تومان به حساب افراد حاضر در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها واریز می گردد که طبق آخرین اعلام مسوولان دولتی حدود 78 میلیون نفر یعنی بالای 90 درصد جمعیت ایران را در بر می گیرد.

این مبلغ هر چند ناچیز سالانه هزینه سنگین بیش از 42 هزار میلیارد تومانی را برای دولت ها به همراه داشته که در مقاطعی حتی به دلیل کسری منابع در تامین هزینه آن، استقراض از بانک مرکزی نیز اجرا شده است؛ در عین حال که موجب شده سهم بخش های دیگر از جمله فراوری یا هزینه های مربوط به دولت در منابع هدفمندی یارانه ها نادیده گرفته گردد.

به هر صورت برای ممانعت از ایجاد کسری بیشتر منابع و هدر رفت آن، چند سالی است که در قانون بودجه الزام حذف سه دهک بالای درآمدی از جمعیت گسترده یارانه بگیر وجود دارد، اما دولت در مقاطعی رسما اعلام می کرد که توانایی چنین حذفی را ندارد و در مواردی هم که نسبت به آن اقدام کرد با اعتراض روبرو شده و نتیجه چندان مثبتی به همراه نداشت.

در سال گذشته دولت اظهار داشت که برای انجام تکلیف بودجه در حذف سه دهک بالا ورود نموده و از شهریور ماه 1398 بود که حذف را شروع کرد، ولی طولی نکشید که ظاهرا این ماجرا نیمه کاره باقی ماند؛ به طوری که اعلام شد حدود یک میلیون نفر حذف شدند و با توجه به ابعادی که می توانست به دنبال داشته و نگرانی های در بین مردم از جهت حذف یارانه بگیران ایجاد گردد، ظاهرا برنامه دولت برای اجرای قانون تکمیل نشد و آخرین اظهارات از پرداخت یارانه به همان حدود 78 میلیون نفر حکایت داشت.

این در حالی است که براساس قانون بودجه سال جاری نیز دولت موظف به حذف سه دهک بالای درآمدی شده است و اخیرا هیات وزیران آیین نامه مربوط به تبصره هدفمندی را تدوین کرد که طبق آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد تا با استفاده از کلیه بانک های اطلاعاتی نسبت به شناسایی سه دهک بالای یارانه بگیران اقدام کند.

به هر صورت هزینه سنگین پرداخت یارانه های نقدی و کسری منابعی که در یارانه و در حال حاضر در بودجه دولت وجود دارد موضوعی است که حذف یارانه ها را الزامی می نماید اما تجربه گذشته نشان داده که تضمینی برای حذف سه دهک بالا و اجرای قانون بودجه وجود ندارد؛ آنهم در شرایطی که اقدام دولت در اجرای طرح یاری معیشتی نشان داد که به سهولت می تواند برای این سه دهک پرداختی انجام ندهد.

در سال گذشته و با اجرای طرح یاری معیشتی که با اصلاح قیمت بنزین در دستور کار نهاده شد، دولت از بین 78 میلیون یارانه بگیر، 60 میلیون نفر را گزینش کرد تا به آنها یاری معیشتی پرداخت کند که این نشان می داد می تواند به راحتی 18 میلیون باقی مانده که معتقد بود در دهک های بالا قرار دارند را حذف کند اما تا به امروز درباره جمعیت یارانه بگیران چنین اقدامی انجام نداده و در حذف این گروه ملاحظه نموده است.

برای 18 میلیون نفر در یک سال حداقل 10 هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه نقدی ضروری است که البته خانوارها نیازی نیز به دریافت آن ندارند، اما در شرایط موجود کسری بودجه می تواند یاریی به منابع دولت باشد.

اخیرا نیز نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه- با اشاره به شرایط کنونی بودجه ای و کسری منابع و همچنین الزام برای تامین جایگزین های درآمدهای نفتی به یارانه های پرداختی اشاره نموده و گفته که در حال حاضر 1300 هزار میلیارد تومان به صورت آشکار و پنهان یارانه پرداخت می گردد که باید بتوان درصدی از آن را برای منابع دولتی استفاده کرد.

این در شرایطی است که از 1300 هزار میلیارد تومان یارانه پرداختی در سال حداقل 70 هزار میلیارد آن به صورت نفدی است که 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی 42 هزار و 500 تومانی و حداقل 30 هزار میلیارد تومان بابت یاری های معیشتی پرداخت می گردد که در صورت پرداخت هدفمند این منابع به گروه های هدف طبق بانکهای اطلاعاتی که دولت اعلام نموده در اختیار دارد، می تواند در زمان فعلی یاریی به تامین منابع باشد.

  • نوزادانی که جهان بیایند یارانه نمی گیرند؟ | پرداخت یارانه متولدین جدید مشروط شد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 920

به "صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه بعضی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی با حذف یارانه بعضی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید