علت میو کردن گربه ها در چیست؟

به گزارش مجله مستانه، میو کردن گربه ها یک نوع روش برقراری ارتباط است و هر نوع صدایی که فراوری می نمایند، معنی خاصی می دهد.

علت میو کردن گربه ها در چیست؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از زومیت، ممکن است هر روز گربه شما وارد دفترتان گردد، با عصبانیت به شما نگاه کند و یک میووووی ناامیدانه بر زبان آورد؛ امکان دارد شما به گربه بی محلی کنید؛ اما درخواست آن روشن است؛ گربه می گوید: شما هنوز به من غذا نداده اید!

گربه های خانگی در شیوه استفاده از صدای خود برای برقراری ارتباط با انسان ها بی نظیر هستند؛ ولی آن ها به ندرت برای یکدیگر میو می نمایند. سؤال اینجا است که چه چیزی باعث می گردد گربه ارتباط بیشتری با انسان و صاحبش برقرار کند؟

بر اساس مقاله ای که در لایو ساینس منتشر شده است، کارشناسان عقیده دارند پاسخ این سؤال به اهلی سازی گربه ها ارتباط دارد. جان بردشاو و شارلوت کامرون- بومونت در کتاب گربه خانگی، زیست شناسی رفتار آن ها انتشارات دانشگاه کمبریج 2000، می نویسند 10 هزار سال قبل از اینکه گربه ها با انسان ها زندگی نمایند و اهلی شوند، تنها بودند و ازآنجاکه اجداد گربه ها به ندرت با دیگر اعضا و گونه های خود ارتباط داشتند، نیازی به استفاده از صدای خود برای برقراری ارتباط نداشتند. در عوض گربه های وحشی ازطریق حس بویایی یا مالیدن خود به اشیائی مانند درخت، با سایر گربه ها در ارتباط بودند؛ به این ترتیب گربه ها برای ارسال پیغام خود مجبور به رو به رو شدن با سایر گربه سانان نبودند.

به گفته جان رایت، روانشناس دانشگاه مرسر جورجیا که در خصوص رفتار حیوانات مطالعه می نماید، هنوز هم تا حد زیادی نحوه ارتباط گربه ها با یکدیگر این گونه است. او به مجله لایوساینس می گوید چرا باید از صدا استفاده کرد، درحالی که استفاده از سایر حواس بسیار کارآمدتر است؟

اما انسان ها تقریبا به اندازه گربه سانان حس بویایی خوبی ندارد. بنابراین گربه ها به روشی با انسان ها ارتباط برقرار می نمایند که بتوانند منظور خود را برسانند: با میو کردن! رایت می گوید: آن ها ارتباط صوتی را دست کاری می نمایند و به ابزار تبدیل شده است.

بسیاری از گربه ها حتی برای بیان نیازها و احساسات مختلف و پاسخ های متفاوت، رپرتوار یا فهرستی از میو ایجاد می نمایند. به عنوان مثال، ممکن است گربه ها در سلام و احوالپرسی سهل انگاری نمایند؛ اما هنگام درخواست محبت آمیز برای بیرون رفتن یا غذا خواستن با صدای بلند میو نمایند.

میو کردن برای انسان تا حدی یک رفتار آموزشی است؛ چرا که همه بچه گربه ها اگر بخواهند هنگام آسیب دیدگی، سرماخوردگی یا اتفاقی دیگر توجه مادرشان را جلب نمایند، روی مادر خود می نشینند و خود را به او می چسپانند. گربه های خانگی این رفتار را در بزرگسالی نشان می دهند؛ اما گربه های وحشی (گربه های اهلی بدون صاحب) در سن بیشتری این کار را انجام می دهند.

مطالعه که در ژورنال Behavioral Processes منتشر شد، نشان می دهد گربه های وحشی نسبت به گربه های اهلی دارای صاحب، بسیار غرغروتر هستند و صدایشان خش دارد. وقتی گربه های وحشی میو می نمایند، تفاوتی نمی نماید در مقابل چه کسی یا چیزی باشد؛ انسان، عروسک یا سگ. گربه های خانگی خیلی بیشتر و تنها برای انسان میو می نمایند و این نشان می دهد که آن ها میو کردن را به عنوان یک زبان خاص برای صاحبانشان توسعه می دهند. به عبارت دیگر، گربه شما به شما میو می نماید؛ زیرا متوجه شده است که انجام این کار توجه شما را جلب می نماید. به خصوص در اوایل آغاز ارتباط.

رایت می گوید اگر کنجکاو باشید که گربه شما چه حرفی برای گفتن دارد، ممکن است برای ارتباط ترغیب گردد. اگر انسان ها با کلمات و توجه به جیرجیر و میو کردن گربه هایشان واکنش نشان دهند، می توانند گفت و شنود ایجاد نمایند؛ تقریباْ مانند یک مکالمه.

رایت می گوید: اگر پاسخ ها به اندازه کافی مثبت باشد و با پیش بینی کاری کنید به صدای شما گوش دهد، گربه می تواند بکوشد تا با شما ارتباط برقرار کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1233

به "علت میو کردن گربه ها در چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت میو کردن گربه ها در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید