فناوری نظامی آمریکا برای شلیک دقیق در آب

به گزارش مجله مستانه، خط فراوری گلوله های تخصصی، این بستر را در اختیار واحد نیروهای ویژه ارتش آمریکا قرار می دهد تا با استفاده از تسلیحات غوطه ور در آب نیز اقدام به هدف گیری نمایند.

فناوری نظامی آمریکا برای شلیک دقیق در آب

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گانز مانیتور، گلوله های معمولی در صورت ورود به محیط های آبی به سرعت متوقف می شوند و از این رو استفاده از آنها برای چنین مقاصدی عملا بی فایده خواهد بود. اما به وسیله روشی به نام فرا حفره زایی می توان اجسام مختلف را قادر به حرکت با سرعت های بالاتر در آب ساخت.

گفتنی است فرا حفره زایی گونه ای از حفره زایی است که در آن کاهش شدید فشار باعث تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب هایی به منظور احاطه جسمی که درون مایع در حال حرکت است، می گردد. حباب های احاطه گر جسم متحرک درون مایع سبب کاهش شدید اصطکاک مایع با سطح شی متحرک شده و در نتیجه جسم را قادر می سازند تا با سرعت زیادی درون مایع حرکت کند.

طبق مطالعات انجام شده امکان به کارگیری این روش برای فراوری گلوله های آبی نیز وجود دارد که دست یابی به چنین پیشرفتی می تواند قدرت نظامی نیروهای مسلح را چندین برابر کند.

خط فراوری گلوله های تخصصی، این بستر را در اختیار واحد نیروهای ویژه ارتش آمریکا قرار می دهد تا با استفاده از تسلیحات غوطه ور در آب نیز اقدام به هدف گیری نمایند. در حالی که فشنگ های عادی در محیط های آبی بی مصرف هستند، این فشنگ های جدید و متمایز با ایجاد حبابی از هوا در اطراف خود محدودیت های فیزیکی را به حداقل میزان ممکن کاهش می دهند و در ادامه می توانند با سرعتی قابل قبول به سوی هدف حرکت نمایند. فشنگ های معمولی به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند با سرعت بیشتر از 800 متر در ثانیه از میان مولکول های هوا عبور نمایند. چنانچه این محیط تغییر کند، نمی توان انتظار داشت مکانیسم فوق نیز ثابت بماند.

اما برای آنکه گلوله از فضایی متفاوت مانند آب به هدف خود برسد، چه شرایطی ضروری است؟

به گزارش وب گاه خبری آمریکایی بیزنس اینسایدر آب 800 درصد از هوا چگال تر است! و همین موضوع باعث می گردد که گلوله به طور ناگهانی سرعت خود را از دست بدهد. این تراکم بیشتر اجزای تشکیل دهنده آب به حالت مایع در مقایسه با هوا منجر به ایجاد اصطکاک می گردد و جلوی حرکت گلوله را خواهد گرفت. برای مثال طی یکی از آزمایشات انجام شده، فشنگی با سرعت 914 متر بر ثانیه از دهانه یک تفنگ خارج شده و وارد محیطی آبی می گردد. این فشنگ پس از طی مسافتی کمتر از 1.8 متر به شرایط توقف کامل می رسد.

به گفته وب سایت Defense One، کمپانی DSG Technologies در حال توسعه گلوله ای است که به وسیله ساخت روکشی گازی به دور خود قادر به حرکت سریع در محیط های آبی خواهد بود. حباب گاز می تواند کشش گلوله را کاهش و در مقابل سرعت آن را در آب افزایش دهد.

همانطور که گفته شد این تکنیک فرا حفره زایی نام دارد و هم اکنون نیز توسط اژدر روسی VA-111 اشکفال استفاده می گردد. گفتنی است که سرعت اژدر نام برده حداکثر 5 برابر اژدرهای عادی است. پروژه طراحی و توسعه گلوله های آبی، مهمات فرا حفره زا CAV-X نام دارد و توسط خود کمپانی در دسته مهمات چند محیطی طبقه بندی شده است. بدین معنا که بر اساس محیط مورد استفاده و مدل گلوله های بارگذاری شده، می توان از سلاح مورد نظر برای شلیک به سوی اهداف هوایی و یا حتی آبی سود برد.

اژدر روسی VA-111 اشکفال

اجسام فرا حفره زا باید قادر به ایجاد نوعی حباب گاز در فضای پیرامونی خود باشند. از این رو DSG گلوله های خود را به چنین قابلیتی مجهز ساخته است. یکی از روش های احتمالی بدین صورت تشریح شده است: فشنگ به نوعی گرما را تحت کنترل خود در می آورد. گازهایی که از سوختن باروت متصاعد می شوند، همان هایی هستند که گلوله را به سمت بیرون از لوله سلاح راهنمایی می نمایند و می توان از آنها به منظور ساخت حباب فرا حفره زایی نیز استفاده کرد.

کمپانی DSG Technologies در حال تحقیق روی دو مدل فشنگ است. یکی از آنها که A2 نام دارد از هوا به سوی اهداف هوایی و یا آبی شلیک می گردد. در مقابل دیگری برای تجهیز نیروهای عملیات ویژه در محیط های آبی طراحی خواهد شد. علاوه بر این طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است که گلوله ها قابلیت شلیک به وسیله تسلیحات کنونی نیروهای نظامی آمریکا را داشته باشند. بدین ترتیب پرسنل واحدهای ویژه می توانند یک اسلحه واحد را هم در محیط های معمولی و هم زیر سطح آب استفاده نمایند.

نمونه ای دیگر از این دست تسلیحات APS روسی است که البته فقط عملکرد آبی مناسبی دارد و به درد سطوح نمی خورد.

سلاح APS

طبق برآوردهای انجام شده پیش بینی می گردد که گلوله های آبی جدید از دقت خوبی برخوردار باشند. گفته شده است که این فشنگ ها با کمتر از 2.5 سانتی متر خطا از هدف در مسافتی به طول 91 متر به آن اصابت خواهند کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1279

به "فناوری نظامی آمریکا برای شلیک دقیق در آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری نظامی آمریکا برای شلیک دقیق در آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید