فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان

به گزارش مجله مستانه، اصطلاح قنداق کردن به پیچیدن نوزاد در پارچه اطلاق می گردد. جنس این پارچه می تواند مختلف باشد. در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پای نوزاد تا حدی از او گرفته می گردد.

فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان

فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان اصطلاح قنداق کردن به پیچیدن نوزاد در پارچه اطلاق می گردد. جنس این پارچه می تواند مختلف باشد. در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پای نوزاد تا حدی از او گرفته می گردد.

قنداق کردن به نوزاد این امکان را می دهد که احساس امنیت بیشتری کند، همانند امنیتی که در درون رحم مادر داشته است، زیرا نوزد کنترل دست های خود را ندارد و مدام آنها را حرکت می دهد و امکان آسیب رساندن به چشم و صورت او وجود دارد.

برای مثال اگر نوزادی با دست باز بخوابد، امکان بیدار شدن ناگهانی او بر اثر حرکات دست او و آسیب رساندن به صورتش وجود دارد. علاوه بر آن، قنداق کردن نوزاد این امکان را به والدین و اطرافیان او می دهد تا راحت تر او را در آغوش بگیرند و کنترل سر و بدن او را داشته باشند.

قنداق کردن نوزاد امری چالش برانگیز است، زیرا هم نکات منفی و هم نکات مثبت دارد که والدین باید از هردوی این نکات، آگاهی کامل داشته باشند.

معایب قنداق کردن

1- احتمال خفگی نوزاد: طبق آمار معین شده است بسیاری از نوزادانی که قنداق می شوند، در اثر غفلت والدین به سندرم مرگ ناگهانی دچار می شوند، زیرا دراثر قنداق کردن نوزاد با پتوی نرم، سر نوزاد به علت کوچک بودن به داخل پتو رفته و احتنال خفه شدن برای او وجود دارد. این خطر معمولا در هنگام حرکت دادن نوزاد قنداق شده وجود دارد. نوزاد قدرت نفس کشیدن قوی را ندارد. بنابراین هنگام حرکت در داخل پتو، احتمال خفه شدن او وجود دارد.

2- گرم شدن بیش از حد نوزاد: نوزاد هنگامی که بدنیا می آید، باید گرم نگه داشته گردد، زیرا هنوز قدرت گرم نگه داشتن بدن خود را ندارد. بنابراین قنداق کردن نوزاد در هفته اول، به گرم نگه داشتن او یاری می نماید، اما اگر نوزاد در فصل گرم سال بدنیا بیاید، خطر گرم شدن بیش از حد او وجود دارد. گرم شدن بیش از حد بدن در روزهای گرم سال خطرناک است، زیرا در روزهای اول زندگی، احتمال زرد شدن نوزاد به علت تغذیه با شیر مادر وجود دارد که گرم شدن بیش از حد او سبب تعریق و از دست رفتن آب بدن می گردد و احتمال زردی نوزاد بالا می رود.

جنس پارچه قنداق، باید حتی المقدور نخی باشد. پارچه های ضخیم نه تنها سبب گرم شدن بیش از حد نوزاد می گردد، بلکه درون آن احساس آرامش نمی نماید

یکی از راه ها برای آنالیز دمای بدن نوزاد، چک کردن دمای قفسه سینه نوزاد می باشد . اگر دمای بدن او بالا برود، باید میزان لباس او کاهش پیدا کند. همچنین توصیه می گردد در مواقعی که نوزاد تب دارد، از قنداق کردن او پرهیز گردد .

3- کشیده شدن بیش از حد دست و پای نوزاد: اگر فردی که قصد قنداق کردن نوزاد را دارد، به تحرک کافی او در قنداق توجه نداشته باشد و طرز برخورد صحیح با حرکت مدام دست و پای نوزاد را نداند، ممکن است به نوزاد آسیب برساند و سبب رگ به رگ شدن و یا کشیدگی عضلات نوزاد گردد. بنابراین به مادرانی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند توصیه می گردد آموزش کافی را در این خصوص ببینند .

مزیت های قنداق کردن مطمئن

اصطلاح قنداق کردن به پیچیدن نوزاد در پارچه اطلاق می گردد. جنس این پارچه می تواند مختلف باشد. در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پای نوزاد تا حدی از او گرفته می گردد. در قنداق کردن مطمئن، سر نوزاد از چانه به بالا قابل مشاهده است و بینی و دهان او آزاد است و نفس کشیدن نوزاد به راحتی انجام می گیرد.

1- کاهش گریه نوزاد سبب آرامش او و والدینش خواهد شد. همچنین والدین نوزاد سبب احساس نزدیکی بیشتری با نوزاد خود می نمایند، زیرا می توانند به راحتی نوزاد را در آغوش بگیرند.

2- محیطی شبیه رحم مادر: گرمای ناشی از قنداق، آرامش نوزاد در رحم مادر را برایش تداعی می نماید و تا حدی زندگی خارج از رحمی او را آسان می نماید.

3- گرم کردن نوزاد: قنداق کردن نوزاد به خصوص در فصول سرد سال، باعث گرم نگه داشتن او می گردد. البته نباید دمای بدن نوزاد بالاتر از حد طبیعی برود.

چگونه نوزاد را به شکل صحیح قنداق کنیم:

- پس از انتخاب صحیح پارچه و یا پتوی مناسب، آن را به شکل مربع عظیم درآورید و بر روی زمین پهن کنید.

- گوشه ای از این مربع عظیم را از بالا به سمت پایین انتقال دهید.

- سر نوزاد را بر روی گوشه تاشده قرار دهید و نوزاد را به حالت درازکش بر روی پارچه قرار دهید.

- سمت راست پتو را یک تا زده و سپس بر روی نوزاد قرار دهید به طوری که دست راست نوزاد را در بربگیرد.

- سمت چپ پتو را نیز به همین شکل انجام دهید.

- توجه داشته باشید که سر و صورت نوزاد پس از قنداق کردن بیرون بماند و نوزاد درون قنداق احساس راحتی کند، یعنی نه خیلی محکم آن را بسته باشید که هیچ گونه حرکتی نداشته باشد و نه خیلی شل ببندید که به راحتی دست های او بیرون بیاید .

برای قنداق کردن نوزاد، بدون آنکه سبب بیش از حد گرم گردد، باید نکاتی را رعایت کنیم:

- جنس پارچه قنداق، باید حتی المقدور نخی باشد. پارچه های سنگین (مانند پشم) نه تنها سبب گرم شدن بیش از حد نوزاد می گردد، بلکه درون آن احساس آرامش نمی نماید.

- هنگامی که نوزاد را قنداق کردیم، نباید دمای اتاق را بالا ببریم.

- اگر نوزاد تب دارد و یا عفونتی وارد بدن او شده است، نباید او را قنداق کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1163

به "فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان فواید و عوارض قنداق کردن نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید