موزه ملی ایران پروتکل ویژه بازدید در بحران کرونا را بروزرسانی کرد

به گزارش مجله مستانه، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، موزه ملی ایران پروتکل ویژه بازدید در بحران کرونا را بروزرسانی کرد.

موزه ملی ایران پروتکل ویژه بازدید در بحران کرونا را بروزرسانی کرد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

مقررات بازدید از موزه ملی به روز شدند

درحال حاضر موزه های ایران باستان، باستان شناسی و هنر دوران اسلامی در موزه ملی باز شده اند. بازدیدها در فاصله 8:30 تا ساعت 17 در پنج نوبت امکان پذیر است. در هر نوبت، موزه 10 دقیقه تنفس می گیرد و بازدیدکننده ای نخواهد داشت.

موزه ملی که در خرداد و دور قبلی بازگشایی، این مقررات را نیز به اجرا گذاشته بود، از بازدیدکنندگان درخواست کرد این بار با مسئولیت اجتماعی بیشتری به موزه بروند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند. با این وجود، در دوره قبل بسکمک از موزه داران و راهنمایان موزه نسبت به رعایت نشدن شیوه نامه های کرونا از سوی بازدیدکنندگان معترض بودند. از سویی، در برخی موزه ها به دلیل اجرا نشدن پروتکل های مناسب محیط موزه بسکمک از بازدیدکنندگان نسبت به بی تفاوتی مسئولان موزه ها و نبود نظارت و کنترل در این امکان ناراضی بودند.

مقررات برای بازدید در بحران کرونا به این ترتیب اعلام شد:

بلیت ها دارای نوبت معین شده هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع کرونا معین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می کنند نیز لازم است. ارائه کارت و مدرک معتبر برای بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت لازم است.

بازدیدها به صورت نوبتی است و بازدیدکننده صرفا در زمان معین شده اجازه بازدید دارد. بنابراین توصیه می شود با درنظر دریافت دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده معین و بلیت تهیه کنید. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست.

در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده کنید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام، فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

برای پیشگیری از انتقال بیماری های حاد تنفسی سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب سنج از تمام بازدیدکنندگان، مراجعان و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می گیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از 37/5 درجه سانتیگراد یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچ یک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و درحضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش خود اقدام و از ماسک و دستکش نو کنند.

برای ورود به موزه، تمام بازدیدکنندگان موظف شده اند روکش کفش را در ورودی موزه بپوشند تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری شود.

پس از سرانجام بازدید و خروج از موزه انداختن روکش پلاستیکی کفش در سطل مخصوص الزامی است و در صورت تمایل دستکش و ماسک یک بار مصرف را هم در سطل مخصوص بیندازید.

حمل و استفاده از هرگونه مواد ضدعفونی کننده در موزه به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

رعایت نکردن مقررات این پروتکل از سوی بازدیدکننده به معنی انصراف او از بازدید موزه است.

راستا بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت های مراقبت از آثار طراحی و اجرا شده است.

در طول راستا بازدید علائم راهنمایی نصب شده است. به آن ها دقت کرده و نسبت به رعایت آن ها اقدام کنید.

راستا بازدید یک طرفه است و حرکت از یک نقطه آغاز می شود و در خروجی ها سرانجام می یابد، بنابراین هرگونه بازگشت در راستا با هر توجیهی امکان پذیر نخواهد بود.

فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

فاصله 50 سانتیمتری از ویترین ها، پایه های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می شود در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار، دسترسی به همه آثار یا اطلاعات آن ها در حین بازدید میسر نیست.

هیچ یک از آثار، ویترین ها، پایه های نگهدارنده، موانع را لمس نکنید.

چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه موظف به تذکر خواهد بود. در صورت رعایت نکردن، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

موزه در این روزها از پذیرش گروه های بیشتر از شش نفر معذور است. رزرو و ثبت نام گروه های بزرگ تر تا اطلاع ثانوی پذیرفته نخواهد شد.

بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کمتر از شش نفر تعریف شده و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش بچه ها زیر شش سال معذور است.

با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید - 19، راهنمایان موزه شما را در تمام طول راستا بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش های موردی پاسخگو خواهند بود.

برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بروشور در دسترس قرار نمی گیرد.

کافه، رستوران در موزه تا اطلاع بعدی بسته است.

فروشگاه موزه باز است و در این مکان تا اطلاع ثانوی کالاها را لمس نکنید و برای خرید از پول نقد استفاده نکنید. ماسک و دستکش برای خرید در فروشگاه موجود است.

پس از استفاده از سرویس های بهداشتی دست های خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شست وشو داده و خشک کنید.

برای اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی است. پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید. همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می شود. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

قبل از ورود به موزه، دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

بازدیدکنندگانی که برای پژوهش به موزه مراجعه می کنند لازم است تمام پروتکل های لازم را رعایت کنند.

بلیت این موزه را به دو صورت حضوری و مجازی از طریق وبسایت http://irannationalmuseum.ir می توان تهیه کرد. بهای بلیت مجموعه موزه ملی ایران برای ایران 10 هزار تومان و برای اتباع خارجی 100 هزار تومان اعلام شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1350

به "موزه ملی ایران پروتکل ویژه بازدید در بحران کرونا را بروزرسانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ملی ایران پروتکل ویژه بازدید در بحران کرونا را بروزرسانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید