پاسخ منفی عبدالمهدی به درخواست واشنگتن برای لغو توافقنامه بغداد با چین

به گزارش مجله مستانه، یک نماینده جریان حکمت عراق، از دست رد نخست وزیر این کشور به سینه واشنگتن درباره لغو توافقنامه با چین اطلاع داد.

پاسخ منفی عبدالمهدی به درخواست واشنگتن برای لغو توافقنامه بغداد با چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حسن خلاطی نماینده جریان حکمت ملی از درخواست آمریکا از عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور برای لغو توافق با چین و مخالفت عبدالمهدی با این خواسته اطلاع داد.

وی در گفت وگویی تلویزیونی با شبکه العهد عراق توضیح داد: 100 هزار بشکه نفتی که عراق به چین خواهد داد، در سهم اوپک خواهد بود و بر اساس توافق با چین، درآمد مربوط به این توافق برای حل بحران در دو بخش مسکن و راه سازی استفاده خواهد شد.

این نماینده عراقی گفت: درآمدهای حاصل از این توافق به بانک فدرال آمریکا نخواهد رفت و به همین دلیل نیز، واشنگتن به صراحت خواهان لغو این توافق است و از نخست وزیر خواست تا به یاری وکلای حقوقی، این توافقنامه را لغو کند. اما عبدالمهدی این درخواست آمریکا را رد کرد.

خلاطی هرگونه اعتراض رسمی به توافق بغداد با چین تا به این لحظه را رد کرد و گفت: مجلس حق و اختیار ندارد که توافق با چین را رد کند. ضمن اینکه اعضای مجلس عراق در جریان این توافقنامه بودند و موضع آنها کاملا مثبت بود. اما این توافقنامه مورد ظلم واقع شد و بعضی با این توافقنامه بر اساس اصل انسان دشمن آن چیزی است که نمی داند؛ برخورد کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره بودجه کشور تایید کرد که بخشی از بودجه برای پرداخت بدهی به کویت اختصاص یافته است و گفت: 65 درصد از بودجه کشور برای حقوق کارمندان و پنج درصد برای پرداخت بدهی به کویت اختصاص دارد.

پیشتر نیز، مهدی تقی امرلی عضو کمیسیون دفاعی مجلس عراق، شرایط امروز این کشور را نتیجه خشم آمریکا از نخست وزیر عراق به دلیل سفر به چین اعلام نموده بود.

وی شرح داده بود: آمریکا و بعضی کشورهای دیگر، با سوء استفاده از کم کاری های دولت، کوشش کردند مانع قراردادهای دولت عراق با چین برای خرید سلاح های پیشرفته و دیگر توافق های سرمایه گذاری و مالی شوند و سفر [اخیر] عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به چین، آمریکا را عصبانی نموده و عبدالمهدی اکنون دارد [با اعتراض های اخیر خیابانی] تاوان این سفرش به چین را می دهد.

احمد سلیم الکنانی رئیس کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری عراق پیشتر درباره توافق نفتی میان بغداد و پکن، آن را توافقی عظیم و بی نظیر توصیف نموده بود و از وارد فاز اجرایی شدن آن اطلاع داده بود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این توافقنامه، یک حساب مشترک میان بغداد و پکن در یک بانک چینی افتتاح خواهد شد و عراق به وسیله آن روزانه 100 هزار بشکه نفت به شرکت های چینی می فروشد، شرح داد: آنالیز مسائل تمامی بخش ها به ویژه زیرساخت ها و خدمات در پروژه های شبکه های آبی، جاده ها و پل ها، تأسیس بیمارستان های بزرگ و آموزشی از جمله تأسیس مدارس و دانشگاه ها، ارتباطات و تکنولوژی برای از بین بردن فساد و در زمینه کشاورزی و صنعت در این توافقنامه گنجانده شده و حتی پروژه های استراتژیکی مانند بندر فاو نیز در همین چارچوب اجرایی خواهد شد.

پیش از شروع اعتراضات خیابانی در عراق، عبدالمهدی ماه سپتامبر در سفری چند روزه به چین رفت و چندین قرارداد تجاری با این کشور امضا کرد. به گفته ناظران، این چرخش بغداد به سوی شرق و فاصله دریافت از آمریکا، سبب شده است که واشنگتن، بغداد را تحت فشار بی سابقه قرار بدهد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 545

به "پاسخ منفی عبدالمهدی به درخواست واشنگتن برای لغو توافقنامه بغداد با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ منفی عبدالمهدی به درخواست واشنگتن برای لغو توافقنامه بغداد با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید