چگونه نقص فرمان خودرو را رفع کنیم؟

به گزارش مجله مستانه، فرمانی که عکس العمل درستی ندارد، ممکن است باعث فرسودگی خودرو و حتی ایجاد موقعیت های خطرناک گردد.

چگونه نقص فرمان خودرو را رفع کنیم؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، فرمان اصلی ترین کنترلی است که راننده برای راهنمایی خودرو به جایی که باید برود، استفاده می نماید. چرخاندن چرخ در یک جهت باید باعث شود تا لاستیک ها در همان جهت به میزان متناسب بچرخند.

این باید یک ویژگی ثابت و قابل اعتماد سیستم فرمان خودرو باشد. فرمانی که عکس العمل درستی ندارد، ممکن است باعث فرسودگی خودرو و حتی ایجاد موقعیت های خطرناک شود. تشخیص و تعمیر فرمان خارج از مرکز نسبتاً آسان است. بیشتر اوقات مشکل ناشی از عدم تراز چرخ ها است و یک مکانیک می تواند آن ها را مطابق با مشخصات سازنده صاف کند و سپس مطمئن شود که فرمان صاف است.

بیشتر خودروها، شاسی بلندها و پیکاپ های سبک وزن در جاده ها دارای پینیون برای فرمان هستند. این سیستم از اتصالات فیزیکی استفاده می نماید تا نیروی چرخشی فرمان را به نیروی جانبی تبدیل کند که لاستیک های خودرو را پهلو به پهلو می چرخاند. سپس خودرو به طور طبیعی در جهتی که لاستیک های جلو به سمت آن هستند، ردیابی می نماید. اگر چرخ های خودرو ناهمتراز باشند، ممکن است بعضی از علائم ناهماهنگی زیر را تجربه کنید.

وسیله نقلیه به یک طرف می کشد: اگر هنگام رانندگی فرمان را صاف قرار دهید و ماشین شما به یک سمت کشیده شود، احتمالاً یک یا چند چرخ از چهار چرخ در یک راستا نیستند. پس از اینکه چرخ را به مرکز برگردانید، وسیله نقلیه باید بتواند برای مدتی مستقیم بدون دستان شما بر روی فرمان رانندگی کند. این را در جایی که می توانید به کسی یا چیزی ضربه بزنید، امتحان نکنید!

لرزش فرمان: هرچه تراز بدتر باشد، ممکن است لرزش فرمان را بیشتر احساس کنید. این می تواند یک سواری بسیار ناراحت کننده را ایجاد کند. اگر لاستیک از تعادل خارج شده باشد یا چرخ دور باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

سایش ناهموار تایر: وقتی به لاستیک ها نگاه می کنید، همه آن ها باید تقریباً به یک شکل پوشیده شوند. سایش لبه داخلی و خارجی هر تایر را آنالیز کنید و لاستیک های سمت راست و چپ را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر لاستیک در یک طرف یا طرف دیگر آج کمتری داشته باشد، یک ناهماهنگی وجود دارد که باید رفع شود.

سایش ناهموار لاستیک می تواند به سیستم های دیگر خودرو از جمله هندلینگ آسیب برساند و باعث یک سواری ناایمن شود. لاستیک ها نیز احتیاج به تعویض مکرر دارند.

چرخ به مرکز بر نمی شود: پس از چرخش، فرمان باید به خودی خود به موقعیت مرکزی بازشود. وسایل نقلیه به طور پیش فرض برای رانندگی مستقیم طراحی شده اند. اگر احتیاج دارید که فرمان را به زور به مرکز برگردانید، تراز بودن باید به وسیله مکانیک آنالیز شود.

فرمان درهم: اگر خودرو خیلی به ورودی فرمان راننده پاسخ نمی دهد، تراز ممکن است مشکل داشته باشد. این نه تنها ناراحت کننده است، بلکه می تواند خطرناک باشد اگر راننده احتیاج به انحراف ناگهانی داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1771

به "چگونه نقص فرمان خودرو را رفع کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه نقص فرمان خودرو را رفع کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید