ژنتیک کرونای موج اول و دوم تفاوتی با هم ندارد

به گزارش مجله مستانه، موج دوم کرونا در کشور شرایط نگران کننده ای را به وجود آورده است و تعداد فوت شده های ناشی از این بیماری هر روز با یک عدد سه رقمی روبرو است.

ژنتیک کرونای موج اول و دوم تفاوتی با هم ندارد

دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با موج دوم ویروس کرونا در گفت و گو با مجله مستانه بیان کرد: تعداد تست های کرونا در کشور بیشتر شده است و تشخیص بیشتر شده است. دریافت تست کرونا از مردم پیش از این به صورت محدود بود اما اکنون تعداد آن زیادتر شده. تعداد افراد مبتلا به کرونا بیشتر شده و برخی از استان ها هم که تا پیش از این سابقه ای از لحاظ شیوع شدید نداشتند اکنون با شرایط بحرانی روبرو هستند. میزان مرگ و میر در برخی از استان های کشور به شدت بالاتر رفته است.

دکتر محرز با بیان اینکه به عمل آوردن تست های کرونا در تهران هم زیادتر شده است گفت: اکنون بیمارستان های با تخت های پر روبرو شده اند. بیماران باید ترخیص شوند تا بیماران جدیدی را بستری کنند. بیمارستان های دولتی باید ظرفیت خود را بهبود ببخشند.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: به دلیل کمبود ظرفیت بیمارستان ها اکنون پزشکان هر بیماری را بستری نمی کنند و بسیاری از افراد را به خانه می فرستند.

عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با این دلیل اصلی به راه افتادن موج دوم کرونا چیست تاکید کرد: ویروس جهش پیدا نکرده است ، نه ضعیف شده و نه قوی تر. ما با همان ویروس روبرو هستیم. در زمان تعطیلات نوروزی و پیش از آن مردم به خوبی همه چیز را رعایت کردند و تمامی اماکن هم بسته بود. در ماه رمضان هم بیشتر ماندن مردم در خانه ادامه یافت ولی بازگشایی مجدد اماکن و رفع قرنطینه شرایط را به سمت بدتر شدن تغییر داد.

وی بیان داشت: نقش مردم در شیوع مجدد کرونا بسیار مهم است. مردم می توانند باعث شوند شیوع کرونا کاهش یابد یا اینکه برعکس مقدمات رشد مجدد آن را فراهم کنند. اگر رعایت کنند این بیماری محدود می شود.

دکتر محرز یادآور شد: مسئله ای که به وجود آمد این است که بسیاری از مردم فکر کردند شیوع این ویروس فروکش کرده است و دیگر مسئله ای نیست و همین اوضاع را خراب کرد. اخبار غلط فضای مجازی هم باعث شد بسیاری گمان کنند این اپیدمی تمام شده است. البته عده ای هم بودند که از قرنطینه خسته شده بودند و این مرز را شکستند که این خود یکی از دلایل راه افتادن موج دوم کرونا بود.

عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا گفت: مردم در زمان خارج شدن از خانه حتما ماسک بزنند. ماسک اجباری است. از طرف دیگر مردم هم تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند تا موج دوم را هم پشت سر بگذاریم. عامل اصلی کم شدن بیماری خود مردم هستند.

وی در رابطه با فرضیه از بین رفتن کرونا در فصل گرما اذعان داشت: ما الان با اپیدمی کرونا در گرمای شدید خوزستان و اهواز روبرو هستیم و این یعنی اینکه فرضیه از بین رفتن ویروس در گرما رد شده است. این فرضیه صحیح نیست.

دکتر محرز در خاتمه با تاکید بر اینکه ویروس کرونا جهش پیدا نکرده گفت: ویروس کرونای موج دوم همان ویروس موج اول است و هیچ تفاوتی ندارد. اگر در موج اول یک فرد از اعضای خانواده مبتلا می شد اکنون هم افراد یک خانواده مبتلا می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 983

به "ژنتیک کرونای موج اول و دوم تفاوتی با هم ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنتیک کرونای موج اول و دوم تفاوتی با هم ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید