کدام نوع مرگ بارتر است؛ ویروس انگلیسی یا برزیلی؟

به گزارش مجله مستانه، ویروس ها به طور دائمی در حال جهش هستند. بنابراین جای تعجب نیست که ویروس کرونایی که در اواخر سال 2019 در چین شیوع پیدا کرد، حالا بعد از گذشت یک سال در بعضی کشورها دچار جهش های ژنتیکی گردد.

کدام نوع مرگ بارتر است؛ ویروس انگلیسی یا برزیلی؟

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

اواخر سال 2019 بود که ویروس جدید از خانواده کرونا در ووهان چین کشف و به سراسر دنیا منتقل شد. اما حالا بعد از گذشت یک سال از شیوع این ویروس در تمام دنیا، کمتر نام ووهان یا چین را در اخبار می بینیم؛ حالا نام انواع جهش یافته و جدیدی از کرونا با کشورهای دیگری گره خورده است. ابتدا کرونای انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی و به تازگی هم کرونای آلمانی.

واقعیت این است که بروز جهش در ویروس چندان هم اتفاق عجیبی نیست. چرا که ویروس ها برای زنده ماندن تکامل و تکثیر پیدا می نمایند و در واقع این جهش ها که تصادفی هستند، به ویروس این فرصت را می دهند که افراد بیشتری را آلوده نمایند. بعضی مواقع جهش ها ویروس را ضعیف تر می نمایند و گاهی چنان بی اهمیت و ناچیز اند که تاثیری روی رفتار ویروس نمی گذارند.

اما چیزی که متخصصان و پزشکان را نگران نموده است، بی اثر شدن واکسن کرونا در برابر این ویروس هاست. واکسن هایی که ساخت آن حدود یک سال طول کشید و حالا در نقطه عطف ماجرا، دنیا با سویه های جدیدی از این ویروس روبرو شده است.

جهش از انگلستان آغاز شد

سویه انگلیسی ویروس کرونا، معروف به B-117 یک نوع مسری تر از این ویروس است که در اواخر سال 2020 در انگلستان پیدا شد. اولین بار ابتلا به این ویروس در زوجی در شهرستان آرندل کشف شد که کمتر از 65 سال سن داشتند. که یکی از آنها به چندین قاره مختلف سفر نموده و ظاهرا پس از ابتلا به بیماری، ویروس را به همسرش هم منتقل نموده بود. هرچند که بعد از کشف ویروس آنها در قرنطینه خانگی بودند و هیچکدام در بیمارستان بستری نشدند.

فرماندار این شهر گفته بود که آزمایشگاهی خصوصی در ابتدا این آزمایش را انجام داده و به توالی های عجیبی برخورد نموده و در نهایت آن را به آزمایشگاه بهداشت عمومی ایالت مریلند فرستاده است. آزمایشگاه دولتی نیز این آزمایش را به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ارسال کرد و در نهایت جهش در این ویروس تایید شد.

مقامات بهداشت این کشور با تاکید براینکه هنوز اطلاعات زیادی از این نوع ویروس در دسترس نیست، گفته اند که واکسن های فعلی بر علیه این نوع موثر هستند.

تا به حال مطالعات نشان داده است که این نوع جدید از ویروس کرونا، کشنده تر و قوی تر نیست اما از آنجایی که قدرت انتقال بیشتری دارد، قادر به آلوده کردن افراد بیشتری است و همین مسئله مساوی است با بالاتر رفتن آمار مرگ و میر.

آفریقای جنوبی، هم پای انگلیس

ویروس ها به طور دائمی در حال جهش هستند. بنابراین جای تعجب نیست که ویروس کرونایی که در اواخر سال 2019 در چین شیوع پیدا کرد، حالا بعد از گذشت یک سال در بعضی کشورها دچار جهش های ژنتیکی گردد. اما سویه جدیدی که در آفریقای جنوبی ایجاد شد، موجبات نگرانی مسئولان نظام پزشکی این کشور را ایجاد کرد چرا که با وجود اینکه کشنده تر از نو اصلی و اولیه آن نیست، این گونه بسیار سرعت انتقال بالایی داشته و مانند کرونای انگلیسی به راحتی گسترش پیدا می نماید.

18 دسامبر 2020 آفریقای جنوبی اظهار داشت که نوعی جهش یافته از ویروس کرونا به سرعت در حال انتشار در سه استان است. این جهش خاص در پروتئین های ویروس در جهش نوع انگلیسی آن هم دیده می شد و نتیجه آن افزایش سرعت و قدرت انتقال کوید19 بود.

پس از شیوع این نوع جدید از ویروس وزیر بهداشت انگلیس با اعلام نگرانی نسبت به این نوع جهش یافته ویروس، آن را شدیدتر از نوع انگلیسی خواند و اظهار داشت که پروازهای آفریقای جنوبی را محدود نموده است.

از آنجایی که ویروس کرونای انگلیسی با قدرت شیوع بالاتر خود، می تواند روی پاندمی در تمام کشورها تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد، سایر جهش های این ویروس دانشمندان را نگران نموده است.

متخصصان برزیلی: اصلاح واکسن کار سختی نیست

در دسامبر 2020 نوعی جدیدی از ویروس کرونا در مانائوس برزیل کشف شد و این نگرانی را ایجاد کرد که جهش در ویروس ممکن است منجر به شدیدتر شدن بیماری گردد یا کوشش برای ساخت واکسن را بی اثر کند یا واکسن های ساخته شده روی این گونه های جهش یافته هم تاثیر گذار خواهند بود؟

با این وجود متخصصان هنوز به پاسخ روشنی برای این جواب نرسیده اند و معتقداند که باید بیشتر در این رابطه تحقیق کرد. نکته مهمی که محققان به دنبال جواب آن هستند، این است که ممکن است جهش ویروس برای فرار از پاسخ ایمنی در برابر واکسن باشد. مسائلی که به گفته محققان برای پاسخ دادن به آنها زود است.

با این حال برای کارشناسان اصلاح واکسن های جدید کار چندان سختی نیست و اگر ویروس جهش پیدا کند، باید چند تغییر در واکسن داده گردد؛ هرچند که این تغییرات ممکن است چند هفته طول بکشد.

نوع انگلیسی این ویروس قدرت انتقال بیشتری دارد و ممکن است این موضوع درباره نوع برزیلی آن هم صادق باشد.

دومین قرنطینه پس از آغاز پاندمی در ژاپن

چندی قبل وزارت بهداتش ژاپن اظهار داشت نوعی جدید از ویروس کرونا در چهار مسافر برزیلی کشف شده است که با انواع بسیار عفونی که تا پیش از این در انگلیس و آفریقای جنوبی دیده شده، تفاوت دارد و همین باعث شد که در این کشور مطالعات جدیدی درباره اثر بخشی واکسن ها در حال اجرا باشد.

این چهار نفر شامل یک مرد 40 ساله با مسائل تنفسی، یک زن حدودا 30 ساله با سردرد و گلودرد، یک پسر نوجوان که با علائم تب و دختری نوجوان که هیچ علامتی نداشت، بودند. وزارت بهداشت ژاپن اظهار داشت که بر اساس گزارش های این وزارتخانه سویه جهش یافته جدید ویروس کرونا به وسیله آنالیز دقیق در این چهار نفر تشخیص داده شده است.

شناسایی یک نوع جدید ویروس کرونا در حالی است که کشورها هنوز در حال کوشش برای شناسایی نوع انگلیسی و آفریقای جنوبی آن در کشورهای خودشان هستند و کارشناسان بهداشت عمومی ابراز نگرانی نموده اند که این انواع جدید ممکن است تهدیدی برای واکسیناسیون باشند.

ژاپن روز پنجشنبه شرایط اضطراری را در توکیو و سه استان اطراف آن اظهار داشت، این دومین قرنطینه این کشور بعد از آغاز پاندمی محسوب می گردد.

انستیتوی ملی بیماری های عفونی ژاپن روز یکشنبه اظهار داشت نوع جدید ویروس کرونا را در چهار مسافری که از برزیل آمده اند، شناسایی نموده است. متخصصان این کشور می گویند که در حال حاضر، هر گونه اطلاعات در خصوص نوع جدید این ویروس تنها محدود به ترکیب ژنتیکی آن است و سخت است که به این زودی تعیین گردد رفتار این نوع جدید و واکنش آن به واکسن چگونه است.

متخصصان سازمان دنیای بهداشت در این باره گفته اند که هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، احتمال تغییرات جدید در ویروس بیشتر است.

نوبت به آلمان هم رسید

تا به امروز، آلمان آخرین کشوری است که نوع جهش یافته ویروس کرونا در آن شناسایی شده است. نوع جدید این ویروس در گروهی از بیماران بیمارستانی در شهر باواریا در جنوب شرقی آلمان در بین 35 بیمار جدید دیده شد.

مقامات آلمانی گفته اند که این نوع ویروس با نوع انگلیسی و آفریقای جنوبی متفاوت بوده و تا به این لحظه هیچ اطلاعاتی از اینکه چه چیزی باعث ایجاد این ویروس شده یا قدرت آن نسبت به انواع دیگر چگونه است، وجود ندارد.

متخصصان آلمانی گفته اند که در حال حاضر جهش کوچکی را پیدا نموده اند و هنوز کاملا تعیین نیست که این جهش از نظر بالینی اهمیت زیادی دارد یا نه و باید منتظر توالی کامل بود.

لازم به ذکر است که هیچ یک از نمونه های انگلیسی و آفریقای جنوبی ویروس کرونا به طور مستقیم منجر به مرگ و میر بیشتری نشده اند، اما از آن جایی که قدرت بیشتری در انقال دارند، باعث ابتلا، بستری شدن و مرگ و میر افراد بیشتری شده اند.

متخصصان آلمانی ضمن ابزار نگرانی از بالاتر رفتن آمارها در این کشور، می گویند که این کشور برای مبارزه با پاندمی کرونا به مدیریت بحران دقیق تری نیازمند است.

منابع: cnbc

cnbc

.sciencefocus

.sciencemag

منبع: همگردی
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1278

به "کدام نوع مرگ بارتر است؛ ویروس انگلیسی یا برزیلی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نوع مرگ بارتر است؛ ویروس انگلیسی یا برزیلی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید