کنایه سخنگو به رسانه های ترکیه درباره ماهیگیری از مناقشه قره باغ

به گزارش مجله مستانه، در موازات تحولات میدانی در مناقشه قره باغ، روایت های رسانه ای نیز می توانند در تشدید درگیری ها یا تسکین آن موثر باشند.

کنایه سخنگو به رسانه های ترکیه درباره ماهیگیری از مناقشه قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی باغ و ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران، با بروز درگیری های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، کشورهای منطقه ای برای ایفای نقش در این خصوص فعال شده اند. ایران در این خصوص بر احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالگر تاکید نموده و خواهان توقف درگیری های نظامی به منظور شروع گفتگوهای سیاسی برای رسیدن به صلح و آرامش شده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری خود گفت: ضمن احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالی، تاکید می کنیم باید هر چه زودتر توقف درگیری های نظامی رخ دهد برای شروع گفت وگوهای سیاسی و زمان دار بین دو طرف و جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی مساعی جمیله خود را به کار ببرد.

تهران چندین مرتبه اعلام نموده است که حاضر است از تمام ظرفیت خود برای استقرار آرامش استفاده کند. وزیر خارجه و رئیس جمهور کشورمان در همین زمینه تماس هایی را با مقامات دولت باکو و ایروان داشته اند.

در حالی که ایران سعی در برقراری آتش بس و شروع گفتگوهای سیاسی دارد، بعضی رسانه های کشورهای منطقه ای به دنبال یارگیری و دمیدن در آتش جنگ هستند. در همین خصوص اخیرا ادعاهایی هدفمند دربعضی رسانه ها در خصوص انتقال تسلیحاتی روسی به ارمنستان به وسیله ایران مطرح شد که با واکنش مقامات کشورمان روبرو شد.

خطیب زاده هفته گذشته در این خصوص گفت: تردد کامیون و ترانزیت کالاهای متعارف غیرنظامی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه، بطور معمول همیشه برقرار بوده و کامیونهای مورد اشاره نیز صرفا در همین چارچوب به فعالیت خود مشغول هستند. جمهوری اسلامی ایران ضمن نظارت دقیق و کنترل لازم بر فرایند جابجایی و ترانزیت کالا به کشورها، به هیچ وجه اجازه نمی دهد از خاک کشورمان برای انتقال سلاح و مهمات استفاده گردد.

در این میان بعضی رسانه های ترکیه ای ادعاهای بی اساس را بازتاب دادند. ینی شفق در گزارشی مدعی شد که حدود 50 کامیون حامل سلاح توسط روسیه و به وسیله ایران به ارمنستان ارسال شده است.

خبرگزاری رسمی ترکیه آناتولی نیز در گزارشی مدعی ارسال تسلیحات روسی به ارمنستان به وسیله ایران و همچنین قزاقستان و ترکمنستان شد.

شبکه خبری آ خبر نیز در خبری مدعی شد که این کامیون ها به مدت 4 یا 5 روز تسلیحات روسی را به وسیله ایران به ارمنستان منتقل نموده اند.

تعدادی از رسانه های دیگر ترکیه نیز به بازنشر مطالب فوق پرداختند.

امروز در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز خبرنگار خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، سوالی در همین زمینه پرسید مبنی بر اینکه بعضی از رسانه ها گزارش دادند که به وسیله ایران تسلیحات نظامی به ارمنستان منتقل شده است. این در حالی بود که هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه در موضع گیری خود چنین موضوعی را رد نموده بود و خود خبرنگار هم بنا بر اذعان خود در حین پرسیدن سوال، از این موضوع اطلاع داشت. حال اینکه چرا خبرنگار با اذعان به اینکه سخنگو پیشتر پاسخ این سوال را داده، باز همان سوال را بدون اینکه مولفه ای جدید به آن اضافه کند، می پرسد، خود محل تامل و معنادار است.

هر چند پاسخ سخنگوی وزارت خارجه نیز به نوبه خود جالب بود. خطیب زاده در پاسخ گفت: ما گزارش هایی که در ترکیه در این زمینه پخش شده است را دیده ایم، قویا آن را رد می کنیم و چنین مسائلی صحت ندارد. ایران در جهت گذر ارمنستان واقع شده است و ما متعهد هستیم که این جهت برای عبور اقلام غیرنظامی به مقصد ارمنستان حفظ گردد و این تعهد هیچ تعارضی با نگاه ما مبنی بر اینکه اجازه نمی دهیم از این جهت برای عبور اقلام نظامی استفاده گردد ندارد و ما اجازه نمی دهیم که از این جهت سوءاستفاده ای گردد. دیدگاه ما در خصوص اتفاق اتفاق افتاده روشن و شفاف است. ما باید کوشش کنیم که آتش این جنگ هر چه زودتر انتها پیدا کند و دو کشور ارمنستان و آذربایجان در ارتباط با این موضوع به یک حل و فصل دائمی برسند. چنانکه این بحران هر چه زودتر انتها پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران صریحا انتقادی را از رسانه های ترکیه ای مطرح نکرد، اما آنچه از لابلای سطور پاسخ او می توان برداشت کرد این است که این بعضی از رسانه های ترکیه ای بودند که عمدتا چنین ادعایی را در خصوص ایران، بدون آنکه مستندی برای آن بیاورند مطرح کردند. به عبارتی دیگر، هر چقدر سوال خبرنگار رسانه دولتی ترکیه در جلسه امروز معنادار بود، پاسخ سخنگوی وزارت خارجه نیز معنادار بود که تا حدودی از نگاه رسانه ها مغفول ماند.

البته پاسخ سخنگو به این سوال به طور دقیق در سایت خبرگزاری آناتولی منعکس نشد و بخش اول که مربوط به ترکیه بود حذف شد.

اما آنچه در این میان مهم تر است این است که کشورهای منطقه، به جای ماهیگیری سیاسی از یک درگیری نظامی در منطقه، بهتر است برای خاموش کردن آتش جنگ کوشش نمایند، چرا که توسعه و دمیدن در آتش درگیری نظامی به نفع هیچ کس در منطقه نخواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1063

به "کنایه سخنگو به رسانه های ترکیه درباره ماهیگیری از مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنایه سخنگو به رسانه های ترکیه درباره ماهیگیری از مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید