اثر منفی گرمایش جهانی بر بازار قهوه

به گزارش مجله مستانه، در اثر تغییر اقلیم ممکن است حدود نیمی از زمین های اتیوپی که هم اکنون زیر کشت قهوه ممتاز است، دستخوش تغییر هایی شود که می تواند بر میزان تولید و زندگی ساکنان محلی اثرگذار باشد.

اثر منفی گرمایش جهانی بر بازار قهوه

قهوه ممتاز اتیوپی 70 درصد بازار جهانی را در اختیار دارد

بحران اقلیمی ناشی از گرمایش جهانی همچنان ادامه دارد و بنا بر یافته های پژوهشی جدید، ممکن است بر بازار جهانی قهوه اثر منفی بگذارد.

پژوهشگران از جمله محققان موسسه پژوهشی آثار اقلیمی پوتسدام آلمان اعلام کردند تغییر اقلیم ممکن است بر بخش هایی از کشور اتیوپی، که از بزرگ ترین تولیدکنندگان قهوه عربیکا در جهان به شمار می رود، اثر بسیار بدی بگذارد.

در نتیجه این اثرگذاری، ممکن است مساحت زمین های زیر کشت این نوشیدنی ممتاز کاهش یابد؛ این موضوع بر اقتصاد این کشور بسیار تاثیر خواهد گذاشت.

پژوهش یاد شده در نشریه گزارش های علمی منتشر شده است و نشان می دهد تقاضا برای این محصول در جهان به نسبت بالاست و بیش از 70 درصد بازار قهوه جهان را شامل می شود. پس از برزیل و کلمبیا، اتیوپی سومین کشور بزرگ کشت کننده این محصول است.

برخی پژوهشگران پیش تر تحقیق هایی برای بررسی اثر تغییر اقلیم بر تولید قهوه انجام داده بودند، اما آبل چمورا، از موسسه پژوهشی آثار اقلیمی پوتسدام، می گوید اثر این پدیده بر تنوع قهوه عربیکا تا به امروز به اندازه کافی بررسی نشده است.

بر اساس یافته های پژوهش های پیشین، قهوه عربیکا در شرایط اقلیمی خاصی به عمل می آید. علاوه بر این، با توجه به کم بودن تنوع ژنتیکی این نوع قهوه، پژوهشگران بر این باورند که احتمال دارد تغییر اقلیم بر کشت تاثیر بیشتری داشته باشد.

در این پژوهش آمده است: این آثار زیست فیزیکی در نهایت بر زندگی 25 تا 30 میلیون خرده کشاورز قهوه که بیشترین سهم را در تولید جهانی قهوه دارند، اثر خواهد گذاشت.

در پژوهش جدید، محققان با استفاده از ابزار های تحلیل داده، نحوه اثرگذاری 19 معیار بر کشت پنج نوع قهوه ممتاز را پیش بینی کردند. این معیار ها میانگین دمای هوا و میزان بارش را هم شامل می شد. آن ها بدین ترتیب، آثار آینده تغییر اقلیم بر مناطق و اقتصاد های وابسته به کشت قهوه را بررسی کردند.

بر اساس این پژوهش، 27 درصد مساحت این کشور عموما برای کشت قهوه مناسب است، اما فقط تا 30 درصد این بخش ها برای کاشت قهوه ممتاز، مناسب است. بر اساس نتایج پژوهش های پیشین، هم اکنون نیز شرایط حاد بارش و ابتلای گیاهان به بیماری های ناشی از حشرات و قارچ ها تولید قهوه در این کشور را تهدید می کند.

یافته های پژوهش اخیر نشان داد در مجموع به رغم آثار تغییر اقلیم بر این کشور، تولید قهوه با سود خالص همراه خواهد بود، اما در پنج منطقه از شش منطقه ای که زیر کشت قهوه ممتاز است، ممکن است کشت وکار با ضرر و زیان روبرو شود.

این پژوهشگران خاطرنشان کردند در اثر تغییر اقلیم ممکن است حدود نیمی از زمین های اتیوپی که هم اکنون زیر کشت قهوه ممتاز است، دستخوش تغییر هایی شود که می تواند بر میزان تولید و زندگی ساکنان محلی اثرگذار باشد. آن ها هشدار دادند در صورت ادامه این فرایند و کاهش محصول قهوه ممتاز، احتمال می رود بازار این نوع قهوه هم از بین برود و به زیرمجموعه قهوه های با کیفیت معمولی بپیوندد.

به گفته پژوهشگران، این موضوع به نوبه خود ممکن است کشاورزان را هم در ادامه تولید قهوه عربیکا با مشکل روبرو کند، زیرا دیگر نمی توانند با نظام های صنعتی تولید قهوه معمولی رقابت کنند و این تغییر ممکن است بر بازار قهوه محلی و جهانی اثرگذار باشد.

پژوهشگران معتقدند برای کاهش این خطر در مناطقی که انواع قهوه حساس تر به آثار گرمایش جهانی کشت می شود، باید نظام های کشت جنگل زراعی تقویت شود تا درجه حرارت سایه متعادل تر شود. آن ها همچنین بر اهمیت آبیاری این گیاهان، که وابستگی زیادی به میزان بارندگی دارد، تاکید دارند.

پژوهشگران این تحقیق نوشته اند: در انتها نتیجه می گیریم بر اساس عوامل موثر بر کشت مناسب و آثار پیش بینی شده، تغییر اقلیم بر تولید قهوه ممتاز در اتیوپی اثر قابل ملاحظه ای دارد و لازم است برای سازگاری با این تغییرها، تمهید های مناسب با شرایط این منطقه اتخاذ شود تا تاب آوری این محصول افزایش یابد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1483

به "اثر منفی گرمایش جهانی بر بازار قهوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر منفی گرمایش جهانی بر بازار قهوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید