انتقادها با ادبیات درست در رسانه مطرح شوند

به گزارش مجله مستانه، مدیر پیشین شبکه العالم با تاکید بر لزوم رعایت اخلاق در رسانه ها، در این زمینه گفت: افراد آزاد هستند در رسانه هر چه بگویند و نظر دادن منعی ندارد. اتفاقاً کشوری رشد می نماید که انتقاد مطرح کند اما انتقادی که در چهارچوب توهین نباشد.

انتقادها با ادبیات درست در رسانه مطرح شوند

حسن بهشتی پور در گفت وگویی با خبرنگاران درباره ضرورت رعایت اخلاق در رسانه و همچنین نقد منصفانه، اظهار کرد: یکی از مسائل اساسی ما که فراتر از بحث اخلاق است، این است که نوعی خشم و بی رحمی در جامعه ما در حال ترویج است؛ یعنی نسبت به هم شفقت، مروت و رحم نداریم و این موضوع نه تنها در بحث رسانه، بلکه در مباحث مالی، سیاسی، خانوادگی و موضوعات دیگر وجود دارد و نشان می دهد نسبت به یکدیگر بی رحم شده ایم.

او با یادآوری اینکه سال ها در صداوسیما فعالیت و مسائل را از نزدیک لمس نموده است، در این زمینه یادآور شد: وقتی برنامه قالب زنده دارد، چندان نمی توان کاری کرد. گاهی می گویند جلوی پخش گرفته می گردد اما نکته اینجاست که جلوی پخش را باید مسوول پخش بگیرد که باید سر صحنه حاضر باشد و اینکه آیا این مسئول به خودش اجازه می دهد جلوی پخش را بگیرد. اگر یک برنامه تلویزیونی ضبطی باشد، هیچ توجیهی ندارد و صداوسیما مقصر خواهد بود، اما در برنامه زنده مهمانان هستند که باید حریم حرمت نگه دارند و رعایت اخلاق را انجام دهند.

بهشتی پور درباره دلایل رعایت نکردن اخلاق و ادبیات درست در رسانه به ویژه تریبون زنده، معتقد است: متاسفانه فراتر از بحث اخلاق در رسانه، در جامعه ما یک نوع خشم و بی رحمی ترویج پیدا نموده است؛ بنابراین هیچ تعجبی ندارد که ما در برنامه زنده به خودمان اجازه دهیم هر تعبیری که صلاح می دانیم را به کار ببریم.

این کارشناس رسانه و مسائل بین الملل تاکید نمود: باید گفت چه کنیم که به یکدیگر یاری کنیم تا رحم و مروت بیشتری داشته باشیم. همدیگر را بیشتر دوست داشته باشیم و اقداماتی انجام دهیم که مهرورزی را بین مردم تقویت کنیم. می گویند رسانه آزاد است و هر کسی هر چه دلش می خواهد بگوید اما وقتی فردی در رسانه حضور ندارد و از او به تعابیر نادرستی یاد می گردد حتماً ناراحت می گردد و اگر در رسانه حاضر گردد صد درصد از خود دفاع خواهد نمود.

بهشتی پور در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به مناظره زیباکلام و معتضد در تلویزیون، اظهار کرد: خوب است که انتقادها با ادبیات درست مطرح شوند و انتظار از یک استاد دانشگاه بیش از اینها هست. متاسفانه این جنس رفتار نیز برگرفته از خشونت است. ما به مهرورزی و تبلیغ مروت، جوانمردی و شفقت احتیاج داریم؛ این ها صفت های فراموش شده ای هستند که سال هاست به کار برده نمی شوند.

مدیر سابق شبکه العالم درباره ادبیات رسانه مطرح نمود: بعضی به ادبیات رسانه مسلط هستند و خودشان رعایت نمی نمایند. رعایت کردن ادبیات خیلی مهم است. باید سیستمی طراحی گردد که اگر فردی در برنامه حاضر شد و خارج از عرف و اخلاق صحبت کرد بداند که با این رفتار او برخورد می گردد.

این کارشناس رسانه در انتها یادآور شد: نظر دادن در رسانه آزاد است. اتفاقاً کشوری رشد می نماید که انتقاد مطرح کند اما انتقادی که در چهارچوب توهین نباشد. متاسفانه در آستانه انتخابات برنامه های آسیب پذیر در رسانه بیشتر دیده می گردد؛ البته شبکه چهار مناظره های خود را در طول سال برگزار می نماید. مناظره هایی در موضوعات و مسائل مختلف از جمله مسائل مالی، فرهنگی و اندیشه که ساختار و محتوای خوبی هم دارند. برنامه پایش هم مناظره های خوبی را برگزار می نماید اما مهم این است، به کسانی که در طول سال تریبون نمی دهند اجازه بدهند تا آنها هم حرف های خودشان را با مراعات انصاف و اخلاق بزنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1340

به "انتقادها با ادبیات درست در رسانه مطرح شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقادها با ادبیات درست در رسانه مطرح شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید