بانک مرکزی، ضوابط صدور کیف الکترونیک پول

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران - بانک مرکزی ضوابط صدور کیف الکترونیک پول را تحت عنوان ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.

بانک مرکزی، ضوابط صدور کیف الکترونیک پول

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، باتوجه به توسعه فضای کسب وکار و شناسایی نیازهای جدید در حوزه پرداخت، نهادهای جدید که در الزامات فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور، راهبران کیف الکترونیک پول نامیده می شوند، به منظور تسهیل پرداخت های بسیار خرد (پرداخت ریز) و برون خط ظهور نموده اند.

بر این اساس مؤسسات اعتباری می توانندکیف الکترونیک پول مبتنی بر حساب را صادر نمایند و بعضی از خدمات پرداخت را به وسیله انعقاد قرارداد با راهبران کیف الکترونیک پول و انجام تراکنش های برون خط در شبکه پرداخت کشور، میسر سازند.

به استناد بند الف ماده یک تصویب نامه شماره 107837.ت 54251 مورخ 15 آبان ماه 1397 هیأت وزیران و بند ب ماده 10 قانون پولی و بانکی کشور و به منظور توسعه شبکه پرداخت و ساماندهی و پشتیبانی از خریدهای با مبالغ بسیار خرد (پرداخت ریز)، خدمات مربوط به کیف پول با تعاریف و شرایط مندرج در الزامات حاضر به رسمیت شناخته شده و صلاحیت متقاضی راهبری کیف الکترونیکی پول بر مبنای آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

همچنین دامنه کاربرد این سند شامل مواردی است که به وسیله کیف های الکترونیک پول فراگیر برخط، تراکنش های درون و برون شبکه را مطابق با تعاریف مندرج در آن، پذیرش و پردازش می نماید.

قابل تأکید است که کیف الکترونیک پول مبتنی بر حلقه بسته، در دامنه این ضوابط قرار ندارد. موضوع فعالیت راهبر کیف الکترونیک پول صرفاً ارایه خدمات پرداخت به وسیله کیف الکترونیک پول و سایر موارد مرتبط با آن است.

در خاتمه یادآور می گردد که، ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور، پیرو بخشنامه شماره 435457 .98 مورخ 15 اسفند ماه 1398 معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی، درخصوص تدوین چارچوب و ضوابط پرداخت های ریزمقدار (خُرد)، به استناد بند الف تصویب نامه شماره 107837 .ت54251هـ مورخ 15 آبان ماه 1397 هیأت وزیران و بند 3 از یکهزار و دویست و نود و نهمین صورتجلسه مورخ 4 شهریور ماه 1399 شورای پول و اعتبار ، به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.

  • ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور 526 KB -
منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1069

به "بانک مرکزی، ضوابط صدور کیف الکترونیک پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، ضوابط صدور کیف الکترونیک پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید