تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد!

به گزارش مجله مستانه، برای شکل گیری شیشه مورد استفاده در ساخت تیله های امروزی به طور معمول از ترکیب ماسه، آهک سوددار، سیلیس و مواد افزودنی دیگر استفاده می گردد. بعلاوه امکان استفاده از شیشه بازیافتی نیز وجود دارد.

تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد!

خبرنگاران - احتمالاً تیله های اولیه در تمدن دره سند(در پاکستان کنونی) ساخته شده اند. این تیله ها گوی های شیشه ای یا سنگی یا گِلی ساده ای بودند. در مقبره های مصر باستان و سرخپوستان آمریکا و اهرام تمدن آزتک ها نیز گوی های گِلی یافت شده است.(ویکیپدیا)

تیله های امروزی بیشتر از شیشه یا سنگ ساخته می شوند. قطر آنها به طور معمول کمتر از 2.5 سانتیمتر است و اغلب ظاهری شفاف دارند. باور بر این است که بازی های ابتدایی با تیله ها در نهایت به ورزش هایی تبدیل شدند که امروز به نام بولینگ، بیلیارد و پین بال می شناسیم.

شیشه عنصر اصلی برای ساخت تیله است. شیشه موجب سختی تیله شده و صدای خاص و دوست داشتنی آن را نیز موجب می گردد.

برای شکل گیری شیشه مورد استفاده در ساخت تیله های امروزی به طور معمول از ترکیب ماسه، آهک سوددار، سیلیس و مواد افزودنی دیگر استفاده می گردد. بعلاوه امکان استفاده از شیشه بازیافتی نیز وجود دارد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

این تیله ها برخلاف ظاهر زیبای خود گاهی داستان آمیخته با کار سخت و فقر را همراه دارند. بخش بزرگی از تیله های مقرون به صرفه قیمت بازار جهانی در هند فراوری می گردد. فیلم هایی که در این مطلب استفاده شده مربوط به کشور هند است که مشاهده می کنید اغلب کارگران جوان زن و مرد با شیشه های بسیار تیز و برنده بدون ایمنی مناسب مشغول کار هستند و البته گرمای کوره را بابت دستمزدی ناچیز تحمل می نمایند.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

روند ساخت تیله

مواد اولیه در مرحله نخست ساخت تیله وارد کوره هایی با دمای بسیار بالا می شوند و برای بیش از یک روز تا بیش از 1200 درجه سلسیوس حرارت می بینند. این شرایط موجب شکل گیری شیشه مذاب می گردد که مایعی چسبناک و غلیظ است.

سپس، شیشه مذاب به شکل میله ای بلند از کوره خارج شده و یک دستگاه برش آن را به گلوله هایی با میزان مساوی برش می زند.

این گلوله ها روی دو رول فلزی موازی در حال چرخش به سمت پایین می لغزند. در این مرحله است که شکل کروی کامل تیله ایجاد می گردد. بعلاوه، حرکت روی این رول های فلزی به کاهش دمای تیله ها یاری می نماید.

بعضی تیله ها دارای یک بخش موجی شکل رنگی درون خود هستند. این قسمت با افزودن شیشه هایی به رنگ های مختلف درون گلوله ها پیش از حرکت روی رول های فلزی ایجاد می گردد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

تیله ها در میزان های مختلف دسته بندی می شوند و آنهایی که خیلی کوچک یا بزرگ باشند، برای بازیافت ارسال خواهند شد. پولیش نهایی هرگونه کثیفی را از روی تیله پاک نموده و آنها آماده بسته بندی می شوند.

تیله ها در طیف گسترده ای از رنگ ها و در میزان های مختلف در دسترس هستند. این که در گذشته تیله ها تنها با استفاده از گرمای کوره و مهارت شیشه گران ساخته می شدند، باور کردنی نیست.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1402 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2121

به "تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیله شیشه ای؛ گوی زیبایی که آتش و فقر در دل دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید