جنگ آب و غذا نزدیک است!

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران : روزنامه گاردین با اشاره به ضرورت مقابله با تغییرات اقلیمی نوشت: چنانچه راه حلی فوری برای گذر از اقتصاد بر پایه سوخت فسیلی پیدا نشود، جنگ نسل های آینده بر سر غذا و آب خواهد بود.

جنگ آب و غذا نزدیک است!

به گزارش به نقل از ایرنا، فرانس تیمرمنس معاون کمیسیون اروپا هشدار داد که جنگ در آینده بر سر غذا و آب خواهد بود و اکنون افراد میانسال باید برای مبارزه با تغییر اقلیم فداکاری نمایند.

بنابر گزارش گاردین، تیمرمنس گفت: چنانچه برای تقسیم منصفانه هزینه ها و مزایای ایجاد یک اقتصاد کم کربن سیاست اجتماعی با سیاست اقلیم ترکیب نگردد، دنیا با واکنش شدید جوامعی که بیم از دست دادن شغلشان را دارند روبرو می گردد؛ موضوعی که ناشی از سیاست های نادرست رهبران عوامفریبی است که سیاست های خود را بر پایه استفاده از سوخت های فسیلی قرار داده اند.

وی تاکید نمود: این موضوع نه تنها فوریت دارد بلکه مساله دشواری است و لذا ما باید اقتصاد خود را متحول کنیم و چنانچه هر چه سریعتر اقدامی نکنیم تردیدی ندارم که نسل آینده ما بر سر آب و غذا خواهند جنگید.

کارشناسان بر این باور هستند که مقابله با تغییرات آب و هوایی چند برابر ارزان تر از اختلالی است که گرمایش دنیای ایجاد خواهد نمود. ضمن آنکه این سیاست می تواند تاثیر بسزایی در سلامت جوامع داشته باشد. با این وجود، کنار گذاشتن استفاده از سوخت های فسیلی به معنای خاتمه بعضی مشاغل سنتی مانند استخراج زغال سنگ است که این امر هزینه های نابرابری را بر دوش بخش های مختلف جامعه خواهد بگذارد، مگر اینکه سیاست مداران وارد عمل شوند.

معاون کمیسیون اروپا هشدار داد برای حصول اطمینان از اینکه جوانان می توانند در آب و هوایی امن زندگی نمایند، نسل بزرگتر باید از خود گذشتگی نشان دهد.

هشدارهای تیمرمنس نشان دهنده نگرانی فزاینده کارشناسان اقلیم است و ثابت می نماید سیاستمداران نتوانسته اند مزایای یک جامعه کم کربن را به مردم نشان دهند. مزایایی از جمله هوا و آب تمیزتر، شهرهای قابل زندگی تر و سطح بالاتری از سلامتی و رفاه.

سیاستمدارانی از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا و هم حزبی هایش طرح های مقابله با تغییرا اقلیم را به قیمت از دست دادن شغل افراد دانسته و آنها را رد کردند. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود ضمن رد موضوع گرمایش زمین، خاطرنشان کرد از توافق آب و هوایی پاریس که توسط باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شده بود خارج می گردد و تاکید نمود خروج از این توافق صنعت نفت و زغال سنگ آمریکا را رونق می دهد.

هرچند در پی روی کار آمدن جو بایدن، آمریکا بار دیگر به این پیمان بازگشت و گام های بلندپروازانه ای با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 تنظیم نموده است.

اتحادیه اروپا هم هدف آب و هوایی خود را با کاهش انتشار دستکم 55 درصد استفاده از سوخت های فسیلی تا سال 2030 در مقایسه با سال 1990 تنظیم نموده است. گفته می گردد این یکی از بلندترین گام ها در راه مقابله با تغییر اقلیم است که تا به امروز از سوی اتحادیه اروپا در کنار انگلیس و آمریکا ارائه شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1503

به "جنگ آب و غذا نزدیک است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ آب و غذا نزدیک است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید