روحانی: کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های اخیر خبر بدی است ، کنکور را برگزار نمی کردیم جوانان افسردگی می گرفتند

به گزارش مجله مستانه، رئیس جمهور گفت: باید مراقبت بهداشتی را در فصل پائیز بیشتر کنیم. یک نوع بیماری هم در همسایگی ما ایجاد شده که شبه ذات الریه است و شنیدم از کرونا خطرناکتر است.

روحانی: کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های اخیر خبر بدی است ، کنکور را برگزار نمی کردیم جوانان افسردگی می گرفتند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور در ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا گفت: با آغاز فصل پاییز باید مراقبت ها را در سطح کشور در زمینه این بیماری کرونا تشدید کنیم، به دلیل این که همزمان بیماری های دیگری مثل آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا بیماری های دیگری در کشور آغاز می گردد. باید مراقبت بهداشتی را در فصل پائیز بیشتر کنیم. یک نوع بیماری هم در همسایگی ما ایجاد شده که شبه ذات الریه است و شنیدم از کرونا خطرناکتر است.

روحانی بیان داشت: در این شرایط مردم می دانند بالای 30 میلیون نفر در جهان به این کووید 19 مبتلا شده اند و از این تعداد نزدیک یک میلیون نفر هم فوتی بوده است.

رئیس جمهور گفت: این یکی از آثار خطرناک کووید 19 است که جان مردم را در خطر می اندازد. علاوه بر آن مسائل دیگری هم از نظر روانی، مالی، علمی و فرهنگی و آموزشی در جامعه تاثیرگذار است. بیماری با این همه ویژگی های خاص است که امروز با همه گیری جهان را گرفتار نموده است.

روحانی بیان داشت: اقدامات مهمی را در این زمینه انجام دادیم و باز هم باید روی بعضی اقدامات تاکید کنیم و با مراقبت و دقت بیشتر کار را به پیش ببریم.

رئیس قوه مجریه تاکید نمود: در دوران کرونا و پس از کرونا سرمایه گذاری ها شکل متفاوتی به خود گرفته است و امروز هم ما باید همین کار را باید انجام دهیم. امروز سرمایه گذاری در بخش سلامت و بهداشت، اقتصاد دانش بنیان و در زمینه مالی دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم.

رئیس جمهور در خصوص زمان اجرای سبک زندگی بهداشتی در کشور توضیح داد: مردم گاهی می گویند تا چه زمانی ماسک باید بزنیم و کمتر به سفر برویم؛ فاصله گذاری اجتماعی را تا چه زمانی ادامه دهیم؟ بی حوصلگی را باید کنار بگذاریم این سبک زندگی در میان مدت و بلندمدت و یا باید تمام سال جاری و حتی ممکن است سال آینده احتیاج باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

روحانی گفت: حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار گیرد باید سبک زندگی بهداشتی ادامه یابد بعضی از استان ها افرادی بستری هستند که چند ماه پیش در همآنجا بستری بود یعنی کسی که به کوئید 19 مبتلا شده بعد معالجه شده وترخیص شده چند ماه از بهبود او گذشته دوباره مبتلا شده است.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی دانیم آثار واکسن چه مقدار است و چه مدتی ایمنی ایجاد می نماید لذا حتی اگر واکسن رسید باید اصول بهداشتی را رعایت کنید.

روحانی تاکید نمود: باید همچنان اصول بهداشتی استفاده از ماسک، فاصله گذاری و شستن دست ها، ضدعفونی کردن ها و همه اصول را باید ادامه بدهیم و از تردد های غیرضرور، باز هم پرهیز کنیم. حتی در شرایطی که واکسن در اختیار ما قرار بگیرد، ما نمی توانیم شرایط را عادی در نظر بگیریم.

رئیس جمهور با اشاره به دوگانه های ایجاد شده در جامعه گفت:یکسری دوگانگی هایی است که در فضای مجازی و یا در بعضی از روزنامه های مطرح می گردد، دوگانه انگاری ها را باید کنار بگذاریم که سلامت یا معیشت؟ سلامت یا دیانت؟ سلامت یا فعالیت اجتماعی؟ سلامت یا آموزش؟ این دوگانگی ها نادرست است و فکر نکنیم که اگر نوجوانی به مدرسه رفت مبتلا می گردد، ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نمی گردد.

وی گفت: دئر زمان برگزاری کنکور بعضی افراد نگران بودند و به ما نامه می نوشتند که یک سال جوانان کشور از تحصیل عقب بماننداما دیده شد که همه چیز به خوبی پیش رفت. ما نباید فکر کنیم دانش آموزی اگر به مدرسه رفت مبتلا می گردد، ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نخواهد شد، و یا اگر یک جوانی به دبیرستان رفت مبتلا می گردد، اما اگر در یک مهمانی خانوادگی شرکت کرد، مبتلا نمی گردد.

روحانی بیان داشت: این کووید19 مکان خاص، تعلق خاص، اجتماع خاص و عنوان خاص ندارد و در همه جا هست. در آزمون سراسری بعضی نگران بودند و به من نامه نوشتند و ابراز نگرانی کردند که یک میلیون نفر در کنار هم آزمون می دهند و گفتند که سال جاری را رها کنید و بگذارید یک سال عقب بیفتد و نتیجه کار آن ها تعیین نباشد؛ شما می دانید که در این صورت چه بار سنگین روحی و روانی و اضطراب و دلهره و حتی افسردگی ایجاد می شد.

وی اضافه کرد: این همان دوگانه ای است که شما نمی پذیرید یا سلامت یا کنکور؛ نه! هم سلامت و هم کنکور؛ شما دیدید که یک میلیون نفر در کنکور شرکت کردند و هیچ ابتلایی نداشت و این از عجایب است و بعد که تعداد افرادی که احتمال مشکل ابتلا را داشتند غربالگری کردند تست های آن ها منفی بود و معلوم شد که آزمون دقیقا با پروتکل های بهداشتی به سلامت برگزار شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا مهم است، گفت: اینکه کجا، چگونه، چه شغل و شرایطی اعم از سِنی و ... داریم تفاوتی ندارد، مهم رعایت پروتکل های بهداشتی است؛ اوایل کرونا فکر می کردیم که افراد 60 سال به بالا یا افراد دارای بیماری زمینه ای مبتلا می شوند در حالی مشاهده کردیم که در این بیماری، ابتلا از نظر سنی تفاوتی ندارد و ممکن است یک کودک، جوان یا نوجوان به آن مبتلا شوند.

وی ادامه داد: همه اعم از کودک و نوجوان و میانسال و سالمند باید اصول و پروتکل های بهداشتی را تا زمانی که کاملا مصون شویم، رعایت کنیم، این زمان تعیین نیست و همه باید حراست و حفاظت کنیم و کار را پیش ببریم.

روحانی با تاکید بر اینکه در برگزاری کنکور هیچکس مبتلا به کرونا نشده است، گفت: آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت نگران نماینده است. رعایت مردم از 82 درصد به 62 درصد رسیده است. مردم در همه جا اصولی که تاکید شده مورد توجه قرار دهند. علائم را برای مردم بیشتر و ملموس تر شرح دهید. اولین نشانه بیماری را کویید در نظر بگیرید.

وی در خصوص قاچاق کالا در کشور گفت: قاچاق کالا در کشور ما وجود دارد. همه ما در قبال این موضوع مسئول هستیم. در این شرایط روی قاچاق دارو و واکسن مراقبت بیشتر گردد. بعضی دارو را به کشور های همسایه می برند. ستاد مقابله با کالا و ارز دقت بیشتری کند و مبارزه با آن ها را تشدید نمایند.

روحانی بیان داشت: وزیر بهداشت نسبت به بعضی زوار خارجی که برای زیارت به قم و مشهد می آیند اظهار نگرانی کرد. باز تاکید می کنیم هر آنچه از لحاظ خدمات به مردم به روش الکترونیکی امکان پذیر است انجام گردد مانند خدمات عوارضی در بین جاده ها.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1093

به "روحانی: کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های اخیر خبر بدی است ، کنکور را برگزار نمی کردیم جوانان افسردگی می گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های اخیر خبر بدی است ، کنکور را برگزار نمی کردیم جوانان افسردگی می گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید