عربستان اندازه ایران نیست؛ از کُری خوانی شاهزاده ها تا اعتراف تحلیلگران سعودی

به گزارش مجله مستانه، دو هفته بعد از کُری خوانی یک شاهزاده سعودی برای ایران، دو تحلیلگر سرشناس سعودی ضمن اذعان به اینکه کشورشان اندازه رویارویی با ایران نیست، از کشورهای غربی خواستار کمک شدند.

عربستان اندازه ایران نیست؛ از کُری خوانی شاهزاده ها تا اعتراف تحلیلگران سعودی

گروه بین الملل خبرنگاران - هنوز دو هفته از توییت عبدالله بن سلطان بن ناصر آل سعود شاهزاده سعودی نگذشته است که در توییتی نوشت، کشورش می تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند.

عبدالله بن سلطان که کشورش با روی کار آمدن محمد بن سلمان و دونالد ترامپ، با پول پاشی، خود را متکی به ابرقدرت به ظاهر یکه تاز می بیند و در منطقه برای ایران، ترکیه و قطر شاخ و شانه می کشد، پنجم سپتامبر در توییتی نوشت: هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند مقابل وحدت و عزم و قیام ما بایستد. عربستان سعودی می تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند.

او با انتشار ویدئویی که متعلق به دو سال پیش بود نوشت البته این فیلم مال دو سال پیش است، یعنی قبل از خرید اف.35 اس.ای، قبل از خرید و توسعه سامانه های پدافند هوایی و نیروی دریایی و زمینی و هوایی با موشک های پیشرفته است.

توییتر عبدالله بن ناصر

اکنون چند روز بعد از حمله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو و ناتوانی پدافند پیشرفته ای که این شاهزاده از آن دم زده بود در شناسایی پهپادهای یمنی و مقابله با آن، تحلیلگران ارشد سعودی خواستار کمک دنیای برای مقابله با ایران شده اند.

دو سردبیر سابق روزنامه الشرق الاوسط امروز پنجشنبه (19 سپتامبر) در دو یادداشت مطبوعاتی جداگانه، خواستار کمک کشورهای غربی به ریاض برای مقابله با ایران شدند و اذعان کردند که کشورشان بتنهایی قدرت رویارویی با ایران را ندارد.

عبدالرحمن الراشد سردبیر سابق الشرق الاوسط و مدیر پیشین شبکه العربیه در یادداشتی در این روزنامه، با عنوان ایران معضلی بزرگ تر از [اندازه] عربستان است نوشت، ایران کابوسی دنیای است.

الراشد هر اتهامی که خواسته، در این یادداشت به ایران زده و مدعی شده که فقط در دو سال از 2011 تا 2013 سی حمله تروریستی مرتبط با ایران ثبت شده؛ از نایروبی گرفته تا لاگوس، هند، تایلند و آمریکا از جمله تلاش برای ترور سفیر سعودی در واشنگتن و منفجر کردن سفارتخانه ها.

یادداشت الراشد در الشرق الاوسط 19 سپتامبر

این تحلیلگر عربستانی نزدیک به محافل تصمیم ساز در رژیم سعودی، ایران را به سازمان های تروریستی داعش و القاعده تشبیه کرد و ضمن اذعان به قدرت ایران نوشت دنیا... جرأت نکرد با ایران مقابله کند و عموماً، ترس از مواجهه خطرناک علت آن بود. تبعات آن، بزرگ تر از توان یک کشور واحد است که تحملش کند حتی اگر کشوری بزرگ مثل در اندازه ایالات متحده آمریکا باشد. برای همین واشنگتن به سلاح پیچیده و کُند روی آورد که آن، محاصره اقتصادی ایران و محروم کردن آن از دلار و نفت است.

الراشد در پایان برای جلب حمایت غرب، ادعا کرد که ایران خطری برای دنیا و ثبات دنیای است مگر اینکه همه، برای مقابله با آن به توافق برسند.

در یادداشت دیگری تحت عنوان راه حل مقابل ایران، سلمان الدوسری سردبیر سابق الشرق الاوسط، خواسته عبدالرحمن الراشد برای مقابله دنیای با ایران را تکرار کرد و نوشت که متوقف کردن تهدید ایران برای اقتصاد دنیا، در گرو عمل است نه حرف. شاید یکی از مهم ترین راهکارها، سیاست پاسخ جمعی است که بوریس جانسون دو بار پیشنهاد کرده است.

الدوسری در ادامه از سیاست پاسخ جمعی به نام چماق مناسب یاد کرد و از کشورهای غربی خواست که برای پاسخ دادن به ایران یکپارچه شوند.

یادداشت الدوسری در الشرق الاوسط 19 سپتامبر

آنچه در نوشته های این دو تحلیلگر سرشناس سعودی کاملا واضح است، ناتوانی و اظهار عجز حکومت ریاض از تقابل با ایران و محور مقاومت است. رسانه های سعودی به تبع مقامات این کشور مکررا خواستار حمایت همه کشورهای دنیا از ریاض مقابل یمن و ایران شده اند.

عربستان پس از دریافت چند ضربه دردناک از ارتش یمن بخصوص در شرکت نفتی آرامکو، مکررا حمله تلافی جویانه یمن به تأسیسات نفتی سعودی را حمله به اقتصاد دنیا وانمود می کند تا بتواند کمک دیگر کشورها را برای جبران ناتوانی خود، جلب کند. ریاض از یک سو حمله یمن را حمله ایران جا می زند تا هم از رسوایی خود بکاهد که مقابل ارتش یمن ناتوان مانده و از سویی دیگر علیه ایران اجماع ایجاد کند که در هر دو تاکنون ناتوان مانده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 297

به "عربستان اندازه ایران نیست؛ از کُری خوانی شاهزاده ها تا اعتراف تحلیلگران سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان اندازه ایران نیست؛ از کُری خوانی شاهزاده ها تا اعتراف تحلیلگران سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید