مردم بلاروس برای بزرگترین تظاهرات تاریخ این کشور آماده می شوند

به گزارش مجله مستانه، هزاران نفر از مردم بلوروس در شهر مینسک، پایتخت این کشور گردآمده اند تا بزرگترین اعتراض در تاریخ این کشور را به راه بیندازند.

مردم بلاروس برای بزرگترین تظاهرات تاریخ این کشور آماده می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین این تظاهرات روز یکشنبه 26 مرداد یک هفته پس از شروع اعتراضات پس اعلام نتایج انتخابات رئیس جمهوری این کشور بزگرار می شود.

هفت روز پس از اینکه آلکساندر لوکاشنکو، حاکم مستبد بلاروس ادعا کرد با 80 درصد آرا برنده انتخابات رئیس جمهوری شده است، مشروعیت او و رژیمش با بزرگترین بحران در طول 26 سال دوران در قدرت بودن او روبرو شده است.

این تظاهرات پس از خشونت های شدید پلیس در اعتراضات یک هفته اخیر برپا می شود.

این اعتراض که در ساعت 2 بعدازظهر به وقت محلی در خیابان استقلال پایتخت برگزار می شود. ولادیمیر پوتین نیز روز یکشنبه در تماسی تلفنی با لوکاشکنو گفت آماده است بر اساس پیمان نظامی مشترک بین دو کشور در صورت لزوم به او کمک کنند.

کرملین در بیانیه ای گفت بلاروس زیر فشار کشورهای خارجی است. اما نامی از این کشورها نبرد.

لوکاشنکو روز یکشنبه خطاب به جمعی چندصدهزار نفری از طرفدارانش که در جلوی مجلس گرد آمده بودند، سخنرانی کرد. او به این طرفداران پرچم های بلاروس در دست داشتند و ابراز شادی می کردند، گفت قصد تسلیم شدن را ندارد و ادعا کرد نیروهای ناتو آماده حمله به این کشور می شوند.

لوکاشنکو همچنین به پوتین متوسل شده و گفته است اگر رژیم او سقوط کند، متحد روسش هم در معرض خطر قرار خواهند بود.

لوکاشنکو در سخنانی در جمع مشاورانش در روز شنبه که از تلویزیون پخش می شد، ادعا کرد این اعتراضات بوسیله چهره های پنهانی از خارج هدایت می شود و گفت: :این فقط تهدیدی برای بلاروس نیست... اگر بلاروس سقوط کند، این موج به روسیه هم خواهد رسید.

روسیه و بلاروس از لحاظ فنی بخشی از یک دولت متحد هستند، اما لوکاشنکو در مقابل ادعام بیشتر این کشور در سال های اخیر مقاومت کرده و همراهی نیرنگ باز برای روسیه بوده است. اما پوتین هنوز می خواهد بلاروس را به عنوان یک متحد راهبردی نگهدارد و مانع از پیروزی معترضان خیابانی در یکی دیگر از کشورهای همسایه اش شود.

سوتلانا تیخانوسکایا، رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات که کشور همسایه، لیتوانی گریخته است از در ویدئویی که از در روز جمعه منتشر شد، از بلاروس ها خواست به اعتراض هایشان ادامه دهند.

پلیس ضد شورش پس از سرکوب خشونت بار اعتراضات در اوائل هفته پیش، از رو پنجشنبه معترضان را به حال خود گذاشته است. با وجود خشم و ناراحتی گسترده، جو کلی در این کشور بیش از آنکه سوگوارانه باشد، تاحدی سرورآمیز است و دسته های معترضان لبخندزنان دسته های گل به دست دارند و شادی می کنند، گویی که از هم اکنون انقلاب پیروز شده است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

راهپیمایی ها در سه روز گذشته در مینسک به طور پراکنده برگزار شده است، اما قرار بر این است که همه افراد مخالف حکومت لوکاشنکو در روز یکشنبه در مرکز میسنک گرد هم آیند. همچنین گزارش هایی درباره برنامه ریزی برای انجام یک ضد تظاهرات بوسیله طرفداران لوکاشنکو که این هفته از نظرها غایب بودند، منتشر ضده است.

لوکاشنکو به سرعت دارد حمایت مردم را از دست می ٔهد و ده ها هزار نفر از کارکنان در کارخانه های تحت کنترل دولت به اعتصابات پیوسته اند. روزنامه نگاران در تلویزیون دولتی روز شنبه تقاضا کردند اجازه گزارش بیطرفانه اخبار به آنها داد ه شود و رئیس مجلس سنایی بلاروس در دیداری تلاش کرد آنها را آرام کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1043

به "مردم بلاروس برای بزرگترین تظاهرات تاریخ این کشور آماده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم بلاروس برای بزرگترین تظاهرات تاریخ این کشور آماده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید