هرآنچه که باید راجع به انحراف چشم نوزاد بدانیم

به گزارش مجله مستانه، در ابتدا به یاد داشته باشید که چشم های همه نوزادان تمایل دارند تا در چند ماه اول زندگی چپ شده و بعد از رسیدن به 4 تا 6 ماهگی، صاف شوند. با این حال، اگر بعد از شش ماهگی، کودکی همچنان به چپ کردن چشم های خود ادامه دهد، ممکن است او دچار انحراف چشم (لوچی) شده باشد.

هرآنچه که باید راجع به انحراف چشم نوزاد بدانیم

انحراف چشم (لوچی) در نوزادان چیست؟

انحراف چشم (لوچی) شرایطی است که در آن، هر دو چشم کودک یا یکی از آن ها دچار سوء رفتار یا چپ شدن می گردد. چپ شدن چشم های نوزادان مبتلا به انحراف چشم می تواند به سمت داخل، خارج، به سمت بالا یا رو به پایین باشد. این شرایط نسبتاً ثابت است؛ بنابراین والدین ممکن است گاهی اوقات، متوجه این تغییر رفتار در چشم های فرزند خود شوند.

انحراف چشم (لوچی) معمولاً در بدو تولد نوزادان به وجود می آید و تا دوران کودکی ادامه می یابد. اولین گام برای تشخیص انحراف چشم (لوچی) در نوزادان زمانی انجام می گردد که کودک یک ساله شده باشد؛ روش های بسیاری برای تشخیص این بیماری در بدن بچه ها بزرگ تر وجود دارد.1

علت انحراف چشم کودک

اما چه چیزی باعث انحراف چشم می گردد؟ گاهی اوقات انحراف چشم در هنگام تولد وجود دارد. به نظر می رسد که این عارضه در خانواده ها شیوع دارد. انحراف چشم بعلاوه می تواند بدون هیچ سابقهٔ خانوادگی در بچه ها ظاهر گردد و در این موارد، گاهی اوقات نشان دهندهٔ یک مشکل بینایی جدی تر است. اختلالاتی مانند فلج مغزی و سندرم داون، احتمال ابتلا به انحراف چشم را بیشتر می نمایند.

بچه ها زودرس یا بچه های با وزن کم در هنگام تولد بیشتر در معرض خطر انحراف چشم هستند. به نظر می رسد بچه هایی که دوربینی دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند.2

منظره بیماری

اصلاح شدن لوچی تنها به شدت آن بستگی ندارد، بلکه به این مسأله که مشکل با چه سرعتی تشخیص داده شده و درمان گردد نیز مربوط است.

در 8 سالگی رشد بینایی کودک کامل شده و ارتباط چشم های او با مغز در سال های قبل از این سن به طورِ تدریجی شکل می گیرد. بنابراین در صورت وجود مشکل در این فرایند، مداخله سریع (قبل از شکل گیری و تکمیل ارتباطات)، امری ضروری است.

هر چقدر این بیماری زود تر تشخیص داده شده و درمان گردد، کودک شانسِ بیشتری برایِ داشتن چشم هایی صاف، بینایی خوب و ادراکِ درست از عمق، خواهد داشت. با این وجود مطالعات نشان داده اند که بچه هاِ بزرگ تر، نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز می توانند تا حدی از درمان سود ببرند.

جنبه اجتماعی لوچی یا استرابیسم نیز نباید نادیده انگاشته گردد؛ صاف بودن چشم ها در سلامت تصویرِ ذهنی فرد از خودش، و داشتنِ روابطِ بین فردی خوب، بسیار مؤثر است (چه این فرد کودک باشد و چه بزرگسال). خوشبختانه وقتی می توان این بیماری را تشخیص داد و به طورِ مؤثر درمان کرد، با قدری توجه می توانید مانع از بروز مسائل بینایی و حتی از دست دادن دید در کودکتان شوید.3

علائم و نشانه های بروز انحراف چشم (لوچی) در نوزادان

بیشتر اوقات، بچه ها نوپای مبتلا به انحراف چشم (لوچی) هیچ گونه مسئله ای در چشم ها و قدرت بینایی خود تجربه نمی نمایند. با این حال، والدین یا معلمان کودک نوپا، کسانی هستند که می توانند این مشکل را در بدن او شناسایی نمایند. بعضی از شایع ترین علائم بروز انحراف چشم (لوچی) در بچه ها به توضیح زیر می باشند:

دید دوگانه (تماشا دو جسم به جای یک)

بروز مسائلی در فرایند بینایی عمومی نوزاد

چپ نگاه کردن کودک مبتلا به انحراف چشم (لوچی)

کج کردن سر برای تماشا واضح تر اشیا اطراف.1

تشخیص انحراف چشم کودک

اگر فرزندتان انحراف چشم داشته باشد، ممکن است چشم هاش اصطلاحاً چپ به نظر بیاید یا به نظر برسد آنها به داخل، خارج یا به سمت بالا حرکت می نمایند. هنگامی که چشم ها به داخل می چرخند، آن را ایزوتروپی می نامند و هنگامی که رو به خارج می چرخند آن را اگزوتروپی می نامند.

انحراف چشم می تواند ثابت باشد، به این معنی که چشم ها همواره دچار انحراف یا ناهم راستایی هستند یا متناوب دچار این مشکل شوند، به این معنا که گهگاهی اتفاق می افتد.

در بعضی موارد، چشم های کودک دچار انحراف به نظر می رسند، به ویژه هنگامی که او به سمت راست یا چپ نگاه می نماید. درحالی که در حقیقت آنها هم راستا هستند و این حالت انحراف کاذب چشم نامیده می گردد.

شایع ترین نمونه از انحراف کاذب چشم، ایزوتروپی کاذب است که در آن به نظر می رسد چشم های کودک به داخل چرخیده است، درحالی که این در واقع یک توهم نوری ناشی از تاخوردگی بزرگ روی پلک یا پهنی پل بینی یعنی همان برآمدگی استخوانی قسمت وسط بینی است. پزشک فرزندتان می تواند با یک معاینه ٔ ساده، انحراف کاذب چشم را از انحراف چشم واقعی تشخیص دهد.2

انحراف چشم بچه ها چگونه درمان می گردد؟

به خاطر بسپارید که گزینه های درمانی متفاوتی برای درمان بچه ها مبتلا به انحراف چشم (لوچی) وجود دارد که بسته به شرایط موجود، انتخاب می شوند. رایج ترین روش های درمان انحراف چشم (لوچی) در نوزادان به توضیح زیر می باشند:
-پوشاندن چشم نوزاد
یکی از ساده ترین روش های درمان بچه ها مبتلا به تنبلی و انحراف چشم (لوچی)، پوشاندن چشم سالم آن ها است. این شرایط، چشم آسیب دیده کودک را مجبور می نماید انرژی بیشتری را برای تماشا بگذارد.

تصور می گردد که این روش در طولانی مدت، کاملاً مفید بوده و می تواند قدرت بینایی چشم ضعیف نوزاد بیمار را تقویت کند. بر این اساس، بسیاری از پزشکان متخصص اطفال عقیده دارند که پوشاندن چشم سالم نوزادان مبتلا به انحراف چشم (لوچی) می تواند تراز بینایی آن ها را بازگرداند.

بچه ها مبتلا به انحراف چشم (لوچی) خفیف معمولاً هر روز باید 2-3 ساعت این پوشش را بپوشند؛ در حالی که نوزادان مبتلا به انحراف چشم (لوچی) شدید باید این پوشش را حداقل به مدت 6 ساعت در روز استفاده نمایند.

2-استفاده از قطره چشم آتروپین
اگر نمی توانید کودک نوپای خود را به پوشیدن پوشش چشم عادت دهید، به جای آن از قطره های آتروپین بهره ببرید. این قطره ها به طور موقت، قدرت بینایی چشم سالم نوزاد را تار می نمایند. این فرایند باعث می گردد که چشم مبتلا به انحراف (لوچی) بیشتر کوشش نموده و خود را تقویت کند.
3-جراحی عضلات چشم نوزاد
ضروری است بدانید که اگر استفاده از پوشش چشم و قطره ها کارساز نبود و تراز چشم های فرزند شما درمان نشد، می توانید برای ریشه کن کردن مشکل انحراف چشم (لوچی) او به فکر جراحی عضلات چشم باشید.

این عمل جراحی به شل یا سفت شدن عضلات چشم نوزادان یاری نموده؛ از این طریق انحراف (لوچی) چشم او را کاهش می دهد.

در حالی که عمل جراحی، گزینه درمانی تهاجمی برای از بین بردن انحراف چشم (لوچی) در نوزادان است، اما کاملاً بی خطر و مؤثر می باشد. در نهایت، در نظر داشته باشید که بعد از جراحی چشم نوزاد حتی نیازی به اقامت شبانه در بیمارستان هم نیست.4

یک نکته احتیاطی در خصوص انحراف چشم (لوچی) در نوزادان
گفتنی است که نمی توان از انحراف چشم (لوچی) در نوزادان پیشگیری کرد؛ با این حال، تشخیص به موقع و درمان مناسب این بیماری بسیار مهم است.

بچه ها نوپای مبتلا به انحراف چشم (لوچی) بعد از انجام بعضی تمرینات ساده که شامل هماهنگی چشم ها است، بهبودی خود را به دست می آورند.

برترین راه برای آشنایی با مؤثرترین گزینه های درمانی انحراف چشم (لوچی) در نوزادان این است که کودک شما به وسیله یک پزشک متخصص اطفال معاینه گردد.1

پی نوشت ها

1.www.mamanam.com

2.www.madarsho.com

3.www.niniban.com

4.www.dr-yadegari.ir

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1738

به "هرآنچه که باید راجع به انحراف چشم نوزاد بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به انحراف چشم نوزاد بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید