واکسن آکسفورد، دنیا را زودتر به سرانجام همه گیری می رساند

به گزارش مجله مستانه، متخصصان و دانشمند تیم واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد پس از اعلام اثربخشیِ 90 درصدی این واکسن مدعی شده اند که واکسن آن ها، دنیا را بسیار نزدیک تر به وضعیتی می نماید که می تواند به همه گیری ویروس کرونا انتها بدهد.

واکسن آکسفورد، دنیا را زودتر به سرانجام همه گیری می رساند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پروفسور سارا گیلبرت سرپرست این تیم در این باره می گوید: با توجه به حجم انبوهی که آسترازنکا قرار است فراهم کند و تعهد این شرکت به توزیع مساوی در سراسر دنیا، نقش واکسن در خاتمه بخشیدن به بحران کرونا احتمالا جلوتر از هر عامل دیگری است.

نتایج آزمایش های گسترده نشان می دهد که این واکسن در صورت تزریق نیم دوز و سپس دوز کامل به اثربخشی 90 درصدی می رسد و اگر با دو دوز کامل تزریق گردد، اثربخشی آن 62 درصد است.

پروفسور اندرو پولاند، محقق ارشد گروه آزمایش واکسن آکسفورد نیز می گوید: برای پی بردن به میزان اثربخشی واکسن روی افراد مسن تر، جمع آوری داده های قابل اطمینان کمی بیشتر طول می کشد.

البته او یادآور شد هنوز مدت کافی سپری نشده تا با اطمینان بتوان گفت افرادی که واکسینه شدند پس از یک سال هنوز مصونیت دارند.

آسترازنکا قول داده تا خاتمه سال 2021 میلادی سه میلیارد دوز از واکسن را فراوری کند که بین کشورهای غنی، متوسط و کم درآمد توزیع خواهد شد.

این شرکت پیش تر در تابستان موافقت کرد که برای فرصت کواکس سازمان بهداشت دنیای 300 میلیون دوز واکسن را فراوری کند. فرصت کواکس طرحی است که به منظور اطمینان از توزیع عادلانه و برابر واکسن تنظیم شده است.

حجم واکسنی که آسترازنکا تعهد فراوری آن را داده بسیار بالاتر از دوزی است که دو شرکت مدرنا و فایزر قرار است در طول سال 2021 فراوری نمایند. به همین دلیل، پروفسور گیلبرت مطمئن است واکسن آن ها در موقعیت بهتری قرار خواهد گرفت که می تواند تأثیر دنیای بزرگی در کنترل همه گیری داشته باشد.

وی تاکید نمود: حجم بزرگ فراوری واکسن و توزیع دنیای آن دو مؤلفه بسیار مهم هستند. برخی از سازندگان این همه دوز فراوری نمی نمایند، بنابراین تأثیر واکسن آن ها کمتر خواهد بود.

فایزر قول داده در مجموع 1.3 میلیارد دوز از واکسن خود را در سال آینده فراوری کند. مدرنا متعهد شده است که چیزی بین 500 میلیون تا یک میلیارد دوز در مجموع فراوری کند. اثربخشی واکسن هر دو شرکت در جلوگیری از بیماری 95 درصد بوده است.

پروفسور گیلبرت گفت: موفقیت واکسن آکسفورد، که طی هفته های آینده مورد آنالیز تصویب گران قرار خواهد گرفت، به انتقال تدریجی به شرایط عادی یاری خواهد نمود.

واکسن آکسفورد با هزینه 2.26 پوند به ازاء هر دوز، قرار است بسیار ارزان تر از واکسن رقبا تمام گردد. در مقابل، واکسن مدرنا احتمالا چیزی بین 18.78 تا 27.79 پوند هزینه برمی دارد و فایزر هم چیزی در همین حدود درمی آید.

پروفسور گیلبرت همچنین شرح داد که نگهداری آسان واکسنِ او، بدین معنی است که نهادهای مسؤول در مقایسه با دو واکسن دیگر با دشواری های کمتری برای توزیع آن روبه رو هستند.

او گفت: نگهداری این واکسن احتیاجی به مخزن سرما ندارد. دمای نگهداری آن بین 2 تا 8 درجه سانتی گراد است که برای واکسن معمولی است، بنابراین در شبکه فعلی توزیع واکسن و زنجیره تأمین می گنجد. همین ویژگی، آن را بسیار توزیع پذیر می نماید.

واکسن فایزر باید در دمای منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری و منتقل گردد و واکسن مدرنا احتیاج به تأمین سرمای منفی 20 درجه دارد.

با این حال گیلبرت هشدار داد که توزیع واکسن در سراسر بریتانیا و بازار دنیای هنوز هم طول می کشد.

او گفت: واکسن هایی که در بریتانیا فراوری می شوند باید به مناطق مختلف بروند تا به درمانگاه های لازم برسند. خیلی کارها است که باید انجام شوند. سابقه نداشته که این تعداد بزرگ از مردم را با چنین سرعتی واکسینه نموده باشیم. کار دشواری خواهد بود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، سازمان نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی بریتانیا آنالیز داده های مرحله سوم آزمایش بالینی این واکسن را شروع نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1221

به "واکسن آکسفورد، دنیا را زودتر به سرانجام همه گیری می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آکسفورد، دنیا را زودتر به سرانجام همه گیری می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید