وزیر اقتصاد: انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود

به گزارش مجله مستانه، وزیر امور مالی و دارایی با بیان اینکه از این پس، انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب، دقیق تر و با ریزبینی بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: مدیران عامل بانک ها باید بیشتر بر رعایت انضباط مالی و عدم انحراف از بودجه مصوب نظارت داشته باشند.

وزیر اقتصاد: انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، به نقل از وزارت امور مالی و دارایی، سید احسان خاندوزی در نخستین جلسه شورای هماهنگی بانک های دولتی، از مدیران عامل بانک های حاضر در جلسه خواست تا پیشنهادات خود در خصوص نحوه اجرایی کردن مجموعه تکالیف مورد انتظار دولت و مجلس شورای اسلامی را به معاونت امور بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد ارائه دهند.

وی گفت: البته انتظارات دولت و مجلس نیز از نظام بانکی باید منطبق بر واقعیات و توان بانک ها باشد و نباید آنها را به صورت یک قلک بی پایان تصور کنند؛ گر چه، بخشی از انتظارات هم کاملاً بجاست و باید با اتخاذ سیاست ها و روش های مناسب و محاسبات دقیقِ سازگار با کسب و کار بانکی، آنها را برآورده ساخت.

وزیر امور مالی و دارایی همچنین با اشاره به فرصت حدوداً یک ماهه تا زمان تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی از شورای هماهنگی بانک ها خواست برنامه عملیاتی خود را برای تحقق اهداف 13 گانه مورد اشاره در احکام انتصاب مدیران عامل بانک های دولتی، هر چه سریعتر ارائه دهند.

خاندوزی اضافه کرد: اگر ما بخواهیم اندازه پیشرفت عملکرد یک بانک در خصوص یکی از اهداف مورد اشاره را بسنجیم، باید از ابتدا جهت رصد آن شکل بگیرد. اعضای شورا باید به بررسی این موضوع بپردازند، که چطور می توان ابزارهای تازه را در زمینه تأمین مالی تولید بکار گرفت.

وی اضافه کرد: علاوه بر این باید ارزیابی متقاضی تسهیلات را با توجه به گزارش های مربوط به سوابق وی در زمینه پرداخت مالیات، به عنوان ابزاری مهم برای اعتبار سنجی او مورد نظر قرار داد.

انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود

خاندوزی در ادامه، استفاده از سهام برای توثیق تسهیلات خرد و نیز اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات بر اساس سبد سهام وی در بازار سرمایه را به عنوان دو راهکار مناسب برای حمایت و تأمین مالی تولید بیان نمود و با اعلام اینکه از این پس، انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب، دقیق تر و با ریز بینی بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: مدیران عامل بانک ها باید بیشتر بر رعایت انضباط مالی و عدم انحراف از بودجه مصوب نظارت داشته باشند.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به اهمیت مدیریت ریسک و دارایی ها در ترازنامه بانک ها گفت: در حال حاضر توقع نداریم راه نپیموده ای که باید در چند دهه گذشته طی می شد را به سرعت و با فشار آوردن به ترازنامه بانک ها طی کنیم؛ اما هم در خصوص بانک ها و هم در خصوص صندوق های فعال، باید آرام و به تدریج این جهت گیری و حرکت را مد نظر داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1806

به "وزیر اقتصاد: انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "وزیر اقتصاد: انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد: انحرافات احتمالی بانک ها از بودجه های مصوب با ریزبینی بیشتری بررسی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید