11 درصد از ایرانیان بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند

به گزارش مجله مستانه، رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال در ایران مبتلا به دیابت هستند که 25 درصد از آن ها معادل یک چهارم از مبتلایان، اطلاعی از این بیماری و بیمار بودن خود ندارند.

11 درصد از ایرانیان بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند

به گزارش ایرنا، فاطمه نواییان روز شنبه در آستانه 14 نوامبر (23 آبان) روز دنیای دیابت اضافه نمود: در 30 سال گذشته آمار مبتلایان به این بیماری بیش از 15 برابر افزایش یافته است، این در حالی است که حدود 75 درصد آنان از بیماری خود مطلع هستند.

وی به ابتلای بیش از 425 میلیون نفر به دیابت در دنیا اشاره کرد و گفت: در پی هشدار های متخصصان مبنی بر افزایش روزافزون دیابت و هزینه های درمانی آن، فدراسیون بین المللی دیابت از سال 1991 سالروز ولادت فردریک بانتینگ کاشف انسولین 14 نوامبر را به عنوان روز دنیای دیابت بیان نمود.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی هدف از برگزاری این روز دنیای را ارتقای سطح مطلعی عمومی جامعه درخصوص علل، علایم، درمان و عوارض مربوط به دیابت بیان نمود و گفت: آمار مبتلایان به دیابت در سراسر دنیا رو به افزایش است و در سال 1985 میلادی آمار دیابتی ها دردنیا 30 میلیون نفر در دنیا برآورد شده بود درحالی که امروز بیش از 425 میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و این رقم تا سال 2040 میلادی به بیش از 600 میلیون نفر می رسد.

نواییان شرح داد: امسال از 22 تا 28 آبان 1400 از سوی وزارت بهداشت به منظور مطلعی رسانی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت در این بیماری به عنوان هفته ملی دیابت اعلام شده است.

وی یادآور شد: همچنین امسال مراسم این روز دنیای از طریق وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، وزارت آموزش و پرورش، انجمن متخصصان غدد درون ریز، اداره کل سلامت شهرداری تهران، وزارت ورزش و جوانان، شرکت های داروسازی، انجمن های دیابت و سایر دست اندرکاران در سراسر کشور برگزار می شود.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، شعار روز دنیای دیابت در سال 2021 را دسترسی به درمان دیابت و شعار هفته ملی دیابت سال 1400 را مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه مطرح نمود و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی امسال نیز همچون سال های گذشته برای این هفته فعالیت های متعددی را طراحی و برنامه ریزی کرده است.

نواییان یادآور شد: برنامه های هفته ملی دیابت امسال با تاکید بر فعالیت های مجازی طبق روز شمار هفته ملی دیابت انجام می شود که از آن جمله می توان به اطلاع رسانی و ارتقای مطلعی مردم درخصوص بیماری دیابت و فرصت های موجود درمان آن، امکانات تشخیصی و مراقبتی موجود در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه، شروع سنجش میزان هموگلوبین گلکوزیله در سطح مراکز خدمات جامع سلامت از طریق دستگاه های پرتابل کنترل Hga 1 c در بیماران دیابتی تحت پوشش اشاره کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1767

به "11 درصد از ایرانیان بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 درصد از ایرانیان بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید