افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا

به گزارش مجله مستانه، مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران می گوید: باتوجه به اینکه مردم در دوران کرونا استرس و اضطراب شدیدی را تجربه کردند و این استرس و اضطراب ها به صورت مزمن است، مردم در دوران پساکرونا نیز دچار استرس پس از سانحه خواهند شد، این اختلالات بسیاری از ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند موجب افزایش بیماری های سایکوسوماتیک (بیماری های روان تنی) گردد.

افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا

امین رفیعی پور در گفت وگو با مجله مستانه، با بیان اینکه در حال حاضر در اپیدمی کروناویروس قرار داریم و قطعا این اپیدمی به مرور زمان کاهش می یابد، اظهار کرد: براساس اطلاعات به دست آمده از کروناویروس، به نظر می رسد که این ویروس در دنیا ماندگار خواهد بود اما از حالت اپیدمی خارج می گردد، با این حال بحثی که اکنون وجود دارد این است که با گذر زمان، رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری مناسب فیزیکی شاید برای مدتی در کشور و کل دنیا باقی بماند و مردم مجبور باشند همچنان اصول اولیه بهداشتی را رعایت و دید و بازدیدها را کمتر نمایند و در جاهای پرتردد نیز کمتر حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: در هر صورت مردم باید به سبک زندگی کنونی عادت نمایند؛ در حال حاضر می بینیم که بسیاری افراد با هم دست نمی دهند و روبوسی نمی نمایند، این رفتارها به مرور نهادینه می گردد و مردم به این باور می رسند که باید اصول بهداشتی را رعایت نمایند.

این روانشناس سلامت تاکید نمود: به هر صورت تغییر اساسی در روابط انسانی به وجود آمده و این تغییرات در دوران پساکرونا نیز وجود دارد و در دراز مدت نیز در روابط انسانی اتفاقاتی رخ می دهد. سبک زندگی در دوران پساکرونا تغییر خواهد نمود و مردم بیشتر به دنیای مجازی روی می آورند و به نظر می رسد در درازمدت ترددها کاهش می یابد.

رفیعی پور در ادامه درباره تاثیر کروناویروس در دوران پساکرونا در سطح خانواده نیز شرح داد: باتوجه به اینکه مردم در دوران کرونا استرس و اضطراب شدیدی را تجربه کردند و این استرس و اضطراب ها به صورت مزمن است، مردم در دوران پساکرونا نیز دچار استرس پس از سانحه خواهند شد، این اختلالات بسیاری از ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند موجب افزایش بیماری های سایکوسوماتیک (بیماری های روان تنی) گردد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باتوجه به اینکه در این روزها همه اعضای خانواده در طولانی مدت در کنار یکدیگر بوده اند، این فرایند منجر به آسیب ها و تنش ها در داخل خانواده می گردد و حتی به جرات می توان گفت احتمال اینکه پس از این آسیب ها، آمار طلاق، اختلافات خانوادگی و مسائل زناشویی بیشتر گردد نیز وجود دارد.

مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران اضافه کرد: همچنین آسیب های به وجود آمده در دوران پس از سانحه نیز می تواند آسیب های درازمدتی را به همراه داشته باشد و آسیب های به وجود آمده نیز ممکن است موجب افزایش اختلالات روانی گردد، درنتیجه باید برنامه ریزی اساسی برای سلامت جسم، روان و سلامت اجتماعی گردد. در این راستا نیز ضروری است دست اندرکاران وزارت بهداشت و درمان برنامه ریزی اساسی را برای اتفاقات پس از کرونا داشته باشند.

رفیعی پور ادامه داد: برای کاهش مسائل روانی در دوران پساکرونا مهم ترین کار این است که مردم بپذیرند که بحران به وجود آمده و کل دنیا را درگیر نموده است. پذیرش بحران، استرس و افسردگی را کاهش می دهد و مردم قبول می نمایند که این استرس و افسردگی تنها برای خودشان نیست و همه دنیا با آن درگیر هستند، همچنین مردم باید محیط شادی را برای خود ایجاد نمایند. تفریحاتی مناسب با سبک زندگی جدید پیدا و آنها را انجام دهند.

مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران با بیان اینکه باید کوشش کرد تا الگوها و پروتکل های بهداشتی به یک باور در جامعه تبدیل و در باور مردم نهادینه گردد، توضیح داد: باور کنیم که اگر اصول بهداشتی را رعایت کنیم، احتمال ابتلا به بیماری کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 854

به "افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید