توسعه صادرات و ارزآوری اولویت های مهم مازندران

سرپرست استانداری مازندران گفت: توسعه صادرات و ارزآوری اولویت های مهم استان است.

توسعه صادرات و ارزآوری اولویت های مهم مازندران

به گزارش خبرنگاران، احمد حسین زادگان در جلسه کمیته ویژه مرکبات مازندران با اشاره به این که در شرایط کنونی، ارزآوری و تقویت پول ملی یک ضرورت است، اظهار کرد: توسعه صادرات و ارزآوری یکی از اولویت های مهم دولت و استان است.

وی با بیان این که دشمن به دنبال تضعیف پول ملی و ایجاد اخلال در اقتصاد کشور است، اضافه نمود: باید با حمایت های لازم فراورینمایندگان و صادرنمایندگان این بخش با صدور محصولات خود در تأمین ارز مورد احتیاج استان به نحو موثر نقش آفرینی نمایند.

سرپرست استانداری مازندران بر ضرورت تشکیل یک اتاق عملیات ویژه برای برطرف موانع صادرات تأکید و گفت: موضوع مشوق های صادراتی، مسائل گمرکات، بازاریابی در کشورهای هدف، قرنطینه، تسهیل فرآیندهای اداری و ... از مسائلی است که باید به وسیله اتاق عملیات ویژه برای توسعه صادرات با جدیت پیگیری گردد.

وی با اشاره به این که وظیفه دولت، تسهیل گری و شناسایی موانع و برطرف آن است و باید زمینه را برای تحقق قابلیت های صادراتی در حوزه مرکبات و کیوی به صورت عملیاتی فراهم کنیم، گفت: حجم فراوری مرکبات در مازندران زیاد است و باید در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی موثرتر عمل کنیم.

سرپرست استانداری مازندران با تأکید بر این که برای توسعه صادرات باید موانع واقعی را شناسایی و برطرف کرد، اضافه نمود: باید افراد قوی و موثر را برای تجمیع ظرفیت ها در حوزه صادرات مرکبات و کیوی در قالب یک کنسرسیوم به همکاری جدی طلبید.

مازندران بالغ بر 7 میلیون تن فراوری محصولات کشاورزی دارد

حسن خیریانپور، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری نیز در این جلسه با اشاره به این که مازندران بالغ بر 7 میلیون تن فراوری محصولات کشاورزی دارد، گفت: از این رقم، محصول مرکبات با 2 میلیون و 500 هزارتن و کیوی با 180 هزار تن فراوری از اهمیت خاصی در میان فراوریات کشاورزی برخوردار است.

خیریانپور وجود 3 بندر فعال با 28 اسکله و ظرفیت 13 میلیون تن را یک ظرفیت برای صادرات محصولات مختلف استان به ویژه مرکبات و کیوی دانست و گفت: دولت سال جاری بالغ بر 200 میلیارد تومان تسهیلات برای صادرنمایندگان حوزه کشاورزی در نظر گرفته است.

وی با اعلام این که در سال گذشته بالغ بر 23 هزار تن مرکبات و 110 هزار تن کیوی استان صادر شده است، یادآور شد: باید در صادرات مرکبات بیش از پیش فعال عمل کنیم و در خصوص بازرگانی داخلی در کمیته مرکبات تصمیم گرفتیم تا نهادهای مسئول فعال تر عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 15 فروردین 1398 شناسه مطلب: 10

به "توسعه صادرات و ارزآوری اولویت های مهم مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صادرات و ارزآوری اولویت های مهم مازندران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید