دلیل کم و زیاد کرونا در بالا و پایین شهر اهواز

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران/خوزستان دبیر شورای سلامت اهواز با بیان اینکه مردم اعلام شرایط سفید را شنیدند اما ادامه آن را نشنیدند، گفت: شرایط سفید به معنی کم خطر است نه بی خطر؛ با اعلام شرایط سفید میزان استفاده از ماسک در اهواز کاهش یافت و این مساله، زنگ خطر است.

دلیل کم و زیاد کرونا در بالا و پایین شهر اهواز

دکتر احمد مشکورنیا در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تفاوت فراوانی مبتلایان به کرونا در مناطق برخوردار و کم برخوردار اهواز اظهار کرد: نمی توانیم در خصوص تعداد مبتلایان در محلات مختلف اهواز صحبت کنیم؛ هر چند آمار مبتلایان در محلات را داریم اما عوامل مخدوش نماینده زیادی وجود دارد که این آمار را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: به طور مثال در محلات برخوردار اهواز مانند پاداد یا زیتون کارمندی شیوع بیماری بالا است اما در محلات متراکم و در سطح پایین تر مالی و اجتماعی و فرهنگی که رعایت پروتکل ها کمرنگ تر است، آمار شیوع بیماری کمتر است. این موضوع نشان می دهد که مراجعات و آگاهی ساکنان این مناطق و حساسیت آن ها به بیماری متفاوت است.

مشکورنیا بیان نمود: در آمار، تعداد بیماران مبتلا به کرونا در مناطق زیتون کارمندی و کوی ملت که جزو مناطق برخوردار محسوب می شوند بالا است اما از طرف دیگر، در مناطقی مانند زرگان یا کانتکس، تعداد بیماران شناسایی شده کمتر است و این مساله نشان می دهد که ساکنان مناطق کم برخوردار، کمتر برای آزمایش مراجعه می نمایند و در نتیجه ناقل هستند اما جزو آمار بیماران محسوب نمی شوند.

دبیر شورای سلامت اهواز گفت: اعلام آمار بیماران محلات، قابل استناد نیست و نباید بین مناطق خط کشیده گردد زیرا این کار ممکن است بر میزان حساسیت مردم تاثیر بگذارد؛ مردم مناطق کم برخوردار با این تصور اشتباه که کسی که بیشتر رعایت می نماید مبتلا می گردد و آن هایی که به بیماری اعتقاد ندارند سالم می مانند، عدم رعایت را تشدید نموده و به دیگران نیز چنین چیزی را توصیه می نمایند و موجب انفجار بیماری در آن منطقه و متعاقبا در کل شهر خواهند شد.

وی اضافه کرد: آمار بیماران سرپایی در مناطق برخوردار بالاتر از مناطق کم برخوردار است بنابراین احتمال می رود این مساله به دلیل بیشتر بودن حساسیت افراد ساکن در مناطق برخوردار نسبت به بیماری و مراجعه زودتر و در نتیجه، تشخیص و درمان زودتر است.

مشکورنیا با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شهروندان خوزستان پس از خروج از شرایط قرمز، بیان نمود: مردم اعلام شرایط سفید را شنیدند اما ادامه آن را نشنیدند که گفتیم شرایط سفید به معنی کم خطر است نه بی خطر. با اعلام شرایط سفید، میزان استفاده از ماسک در اهواز کاهش یافت و این مساله، زنگ خطر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مراجعات به مراکز بهداشتی افزایش یافته است اما فعلاً افزایش معنادار نیست. افزایش آمار، دلایل زیادی دارد؛ مهمانی های خانوادگی، عدم رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و برگزاری مراسم خانگی می توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند. همچنین مردم اهواز به استان های قرمز و خطرناک مسافرت کردند و در زمان بازگشت، هم خودشان مبتلا شده اند و هم دیگران را مبتلا نموده اند.

دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به راه های انتقال کرونا، توضیح داد: انتقال بیماری بر سه پایه تنفسی، مخاطی (دست های آلوده) و تجمعات رخ می دهد که استفاده از ماسک برای کاهش انتقال تنفسی و جلوگیری از تجمعات و شست وشوی دست برای کاهش انتقال مخاطی، سه پایه سلامتی هستند که باید با هم رعایت شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1089

به "دلیل کم و زیاد کرونا در بالا و پایین شهر اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل کم و زیاد کرونا در بالا و پایین شهر اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید