نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران دنیا به قطر ارسال شد

به گزارش مجله مستانه، پس از انعقاد قرارداد صادرات و فرآوردی 200 تن زعفران ایران به مقصد کشور قطر، نخستین محموله از این قرارداد بارگیری و جهت فرآوری به کشور قطر ارسال شد.

نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران دنیا به قطر ارسال شد

بیش از 90 درصد زعفران جهان به وسیله ایران فراوری می گردد و ایران تأمین کننده اصلی بازار های جهانی این محصول است.

اگر چه زعفران در ایران بیشتر در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، اما بخش عمده ای از کشور های اروپایی، این طلای سرخ را فرآوری نموده و در صنایع گوناگون مانند داروسازی مورد استفاده قرار می دهند و با توجه به اینکه ایران فراوری کننده مرغوب ترین زعفران جهان به شمار می رود، متقاضیان زیادی از سراسر جهان، خواستار این محصول استراتژیک ایرانی هستند.

بر این راستا و برای ارتقا جایگاه زعفران ایران در جهان و فرآوری بهتر زعفران ایران، در 27 شهریور ماه امسال و در فاصله چند ماه تا شروع جام جهانی 2022 قطر، بزرگترین قرارداد تجاری در حوزه زعفران بین ایران و قطر برای انتقال و فرآوری 200 تن زعفران با ارزش اولیه 300 میلیون دلار، با حضور شخصیت های سیاسی و مالی دو کشور به امضا رسید و طبق توافق صورت گرفته نخستین محموله صادراتی زعفران از محل مازاد احتیاج داخلی کشور، در گمرک مشهد بارگیری و به مقصد کشور قطر ارسال شد و در هفته آینده نیز دومین محموله به قطر ارسال خواهد شد.

روند صادرات مازاد زعفران فراوریی کشور ایران تا سال آینده میلادی پابرجا خواهد بود و طبق نظر کارشناسان، این روند می تواند به بهبود دیپلماسی مالی ایران و قطر، ارتقای سطح بازار زعفران ایرانی در عرصه بین المللی و نزدیک شدن ارزش این محصول استراتژیک ایرانی به جایگاه واقعی خود یاری شایانی کند.

با امضای این قرارداد که بزرگترین قرارداد تجاری انتقال زعفران در جهان محسوب می گردد ضمن تثبیت جایگاه ایران به عنوان قطب اول فراوری و عرضه زعفران در جهان، گام بلندی در جهت نزدیک تر کردن قیمت زعفران ایران به قیمت بازار های جهانی برداشته خواهد شد.

خبرنگاران مالی صنعت ، تجارت و کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2030

به "نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران دنیا به قطر ارسال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران دنیا به قطر ارسال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید