28 درصد کسری بودجه تامین شد

به گزارش مجله مستانه، از آنجا طبق برآوردها بودجه سالجاری حدود 150 میلیارد تومان کسری دارد، تا به امروز بیش از 42 هزار و 500 میلیارد تومان آن از طریق انتشار اوراق تامین شده است. همچنین، طبق گفته رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی خزانه داری کشور تا سرانجام شهریور معادل 60 هزار میلیارد تومان از هزینه های بودجه هم به صورت نقدی تامین خواهد شد.

28 درصد کسری بودجه تامین شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بودجه امسال از زمانی که به مجلس تحویل داده شد، کارشناسان مالی از آنجاکه تحقق درآمدهای بودجه مورد شک و تردید قرار داشت نسبت به کسری بودجه هشدار می دادند تااینکه خاتمه دولت به طور رسمی کسری بودجه را گفت و این کسری را مرکز پژوهش های مجلس 150 هزار میلیارد تومان گفت اما وزیر اقتصاد این رقم را منطقی ندانست و کسری بودجه را در بدبینانه ترین حالت 140 هزار میلیارد تومان بیان کرد.

پس از این موضوع، تامین کسری بودجه مورد توجه قرار گرفت که در این زمینه دولت انتشار اوراق بدهی، عرضه سهام شرکت های دولتی و اموال مازاد دولت را مدنظر قرار داد و تا به امروز طبق اعلام بانک مرکزی با حراج اوراق بدهی دولت طی هفت مرحله حدود 36 هزار میلیارد تومان از کسری بودجه بدون خلق نقدینگی تامین شده که حدود 70 درصد این اوراق توسط بانک های خصوصی و دولتی و 30 درصد آن نیز توسط نهادهای مالی بازار سرمایه نظیر شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تامین سرمایه خریداری شده است.

گفتنی است که در بودجه امسال سهم درآمدها اعم از مالیاتی و سایر درآمدها، واگذاری دارایی سرمایه ای (فروش نفتی و واگذاری اموال دولتی) و واگذاری دارایی مالی در 571 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت به ترتیب 288.7 هزار میلیارد، 107 هزار میلیارد و 174.7 هزار میلیارد تومان و دو هزینه اصلی دولت شامل 434 هزار میلیارد تومان هزینه جاری (عمدتا حقوق و دستمزد) و تا 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است.

از آنجا که درآمدهای نفتی دولت را از یک سو تحریم ها و از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا تهدید کرده است و به اعتقاد کارشناسان فروش اموال و املاک دولتی تا سقف 50 هزار میلیارد تومان هم در محل تردید قرار گرفته است، وزارت اقتصاد وظیفه دارد منابع مورد نیاز دولت را برای هزینه های اجتناب ناپذیر با قیمت مناسب و ریسک پایین تامین کند.

همچنین، در حال حاضر با توجه به سهم کم نفت در تامین منابع مالی بودجه، حدود 90 درصد منابع بودجه عمومی کشور از طریق وزارت اقتصاد تامین می شود که این وزارتخانه می تواند از مجموعه ای از ابزارها همچون مالیات، درآمدهای گمرکی، مولدسازی و فروش دارایی ها و سهام دولت و همچنین انتشار اوراق مالی اسلامی استفاده کند.

در این راستا، طبق اعلام معاونت نظارت مالی و خزانه داری وزارت اقتصاد علاوه بر فروش 36 هزار و 447 میلیارد تومان اوراق طی هفت مرحله، در جریان هشتمین عرضه عمومی اوراق نیز مبلغ 6167 میلیارد و 119 میلیون تومان در راستای تامین مالی بهینه تامین منابع شد که در کل مجموع تامین مالی اجرا شده از طریق فروش اوراق مالی اسلامی به 42 هزار و 614 میلیارد و 119 میلیون تومان رسید.

بنابراین، از کسری بودجه امسال که حدود 150 هزار میلیارد تومان اعلام شده است، تا به امروز از طریق انتشار اوراق معادل 42 هزار و 614 میلیارد و 119 میلیون تومان آن تامین و 107 هزار و 385 میلیارد و 881 میلیون تومان باقی مانده است.

علاوه براین، براساس گفته رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد تا خاتمه شهریور نیز، 62 هزار میلیارد تومان بصورت نقدی برای تامین مالی هزینه های اجتناب ناپذیر بودجه منتشر و مابقی هزینه های بودجه از محل اسناد خزانه اسلامی و یا اوراق موضوع تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه سال 99 تامین می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1010

به "28 درصد کسری بودجه تامین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "28 درصد کسری بودجه تامین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید